Kupa Evropiane e Kombeve e vitit 1964 ishte gara e dytë e kombëtareve evropiane të futbolli organizuar nga UEFA e që u mbajt nga 17 deri më 21 qershor 1964 në Spanjë. Në këtë Kampionat Kombëtarja e Shqipërisë pa luajtur shkoj në çerek finalen e kualifikimeve për shkak se Greqia kundërshtoi të luaj. Në ndeshjet e parë kundër Danimarkës pësoj humbje ndërsa në pjesën e dytë fitore por për shkak të avantazhit të danezëve në gola u largua nga gara e mëtutjeshme. Fituese e kupës së kampionatit ishte Spanja.

Kupa Evropiane e Kombeve 1964
Eurocopa España 1964
UEFA European Nations Cup

Logo zyrtare e Kupës Evropiane të Kombeve
Oganizues Spanja
Stadiume 2 (2 qytete)
Data e mbajtjes 17 qershor21 qershor
Garues 4
Kampion Spanja 2
1
I dyti Bashkimi Sovjetik
Ndeshje 4
Gola 13
Spektatorë Garimet finale: 156 253
Gjithësej: 1 852 761
Gulashenuesit më të mirë Spanja Jesús María Pereda
Hungaria Ferenc Bene
Hungaria Dezső Novák
(2 gola)

Rundet kualfikuese Redakto

Skuadra Redakto


Para kualifikimet Redakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja e parë Ndeshja e kthimit
  Spanja 7 - 3   Rumania 6 - 0 1 - 3
  Italia 7 - 0   Turqia 6 - 0 1 - 0
  Polonia 0 - 4   Irlanda e Veriut 0 - 2 0 - 2
  Norvegjia 1 - 3   Suedia 0 - 2 1 - 1
  Irlanda 5 - 3   Islanda 4 - 2 1 - 1
  Jugosllavia 4 - 2   Belgjika 3 - 2 1 - 0
  Hungaria 4 - 2   Uellsi 3 - 1 1 - 1
  Danimarka 9 - 2   Malta 6 - 1 3 - 1
  Gjermania Lindore 3 - 2   Çekosllovakia 2 - 1 1 - 1
  Holanda 4 - 2   Zvicra 3 - 1 1 - 1
  Bullgaria 5[1] - 4   Portugalia 3 - 1 1 - 3
  Anglia 3 - 6   Franca 1 - 1 2 - 5
  Shqipëria *   Greqia - ! -

Bullgaria - Portugalia për shkakë të barazimit kanë luajtur ndeshjen e tretë.
* Për shkak gjendje lufte në mes Shqipëri dhe Greqisë, këta të fundit nuk pranojnë të luajnë dhe diskualifikohen.

Rundi i 16-ve Redakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja e parë Ndeshja e kthimit
  Spanja 2 - 1   Uellsi 1 - 1 1 - 0
  Bashkimi Sovjetik 3 - 1   Italia 2 - 0 1 - 1
  Austria 2 - 3   Irlanda 0 - 0 2 - 3
  Jugosllavia 2 - 3   Suedia 0 - 0 2 - 3
  Gjermania Lindore 4 - 5   Hungaria 1 - 2 3 - 3
  Danimarka 4 - 1   Shqipëria 4 - 0 0 - 1
  Bullgaria 2 - 3   Franca 1 - 0 1 - 3
  Holanda 2 - 3   Luksemburgu 1 - 1 1 - 2

Çerek finalja Redakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Ndeshja e parë Ndeshja e kthimit
  Spanja 7 - 1   Irlanda 5 - 1 2 - 0
  Franca 2 - 5   Hungaria 1 - 3 1 - 2
  Suedia 2 - 4   Bashkimi Sovjetik 1 - 1 1 - 3
  Luksemburgu 5 - 6[2]   Danimarka 3 - 3 2 - 2

Garimet finale Redakto


  gjysm-finalja finalja
             
17 qershor – Madrid (Estadio Bernabéu)
   Hungaria (?) 1  
   Spanja (aet) (?) (2)  
 
21 qershor – Madrid (Estadio Bernabéu)
       Spanja 2
     Bashkimi Sovjetik 1
 
 
vendi tretë
17 qershor - Barcelona (Nou Camp) 20 qershor - Barcelona (Nou Camp)
   Danimarka 0    Hungaria (aet)  (?) 3
   Bashkimi Sovjetik 3      Danimarka  (?) 1

Gjysmë finalja Redakto

17 qershor, 1964
Gjysëm finalja e parë Gjysëm finalja e dytë
  Spanja 2 - 1(AET)   Hungaria
Stadiumi: Estadio Bernabéu, Madrid
Spektatorë: 34,713
  Bashkimi Sovjetik 3 - 0   Danimarka
Stadiumi: Nou Camp, Barcelona
Spektatorë: 38,556

Vendi i tretë Redakto

20 qershor, 1964
Vendi i tretë
  Hungaria 3 - 1(AET)   Danimarka
Stadiumi: Nou Camp, Barcelona
Spektatorë: 3,869

Finalja Redakto

21 qershor, 1964
Finalja
  Spanja 2 - 1   Bashkimi Sovjetik
Stadiumi: Estadio Bernabéu, Madrid
Spektatorë:79,115

Kampioni i Kupës Kombeve Evropës 1964:
 
Spanja
Titulli i parë

Statistika e garimit Redakto

Goli më i shpejt :6 min.: Jesus María Pereda (Spanja v BRSS)
Mesatarja e golave : 3.25 për lojë
Golashënuesit më të mirë : Jesus María Pereda (  Spanja), Ferenc Bene dhe Dezső Novák (  Hungaria) me nga 2 gola.

Referimet Redakto

  1. ^ U zhvillua ndeshje e tretë ku Bullgaria mundi Portugaline me rezultat 1 - 0.
  2. ^ U zhvillua një ndeshje e tretë të cilën Danimarka e fitoi me rezultat 1 - 0 dhe u kualifikua për garimin e mëtejmë.