Loki është një perëndi në mitologjinë e nordike. Loki është në disa burime djali i Fárbauti dhe Laufey, dhe vëllai i Helblindi dhe Býleistr. Nga jötunn Angrboða, Loki është babai i Helës, ujku Fenrir dhe gjarpri botëror Jörmungandr. Nga gruaja e tij Sigyn, Loki është babai i Narfi dhe / ose Nari. Pasi Loki u shndërrua në një pelë, kur babai i tij kërkoi që ai të sabotonte punën e një zejtari të mos ishte në gjendje të përfundonte fortifikimin e Asgardit në një sezon,[1] ai u bë nëna e kalit Sleipnir. Për më tepër, Loki përmendet si babai i VálitEdda prozaike, megjithëse ky burim i referohet edhe Odinit si babai i Válit dy herë, dhe Váli është gjetur se përmendet si biri i Lokit vetëm një herë.

Imazh i një dorëshkrimi Islandez nga shekulli i 18-të që tregon Lokin me shpikjen e tij, rrjetën e peshkimit.

Origjina dhe roli i Lokit në mitologjinë nordike, të cilën disa studiues e kanë cilësuar si atë të një perëndie mashtrues, janë debatuar shumë nga studiuesit. Loki është përshkruar ose është referuar në një larmi të mediave në kulturën moderne popullore.

Shih edhe Redakto

Literatura Redakto

Referime Redakto

  1. ^ "SLEIPNIR AND THE FORTIFICATION OF ASGARD" (në anglisht). 10 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 19 gusht 2020. Marrë më 7 maj 2020.