Disambig.svg Shih: Lumbardhi (kthjellim).

Lumbardhi i Prizrenit (serbokroatisht: Prizrenska Bistrica) është një lumë në pjesën jugore të Kosovës dhe i cili rrjedh përgjatë Maleve të Sharrit, nëpër fshatrat e Sreckës dhe pasi kalon përmes Prizrenit, derdhet në Drinin e Bardhë. Lumbardhi i Prizrenit është 35.5 kilometra (22 mi) i gjatë dhe ka një sipërfaqe të pellgut prej 279 km2 (108 sq mi). [2] [1]

Lumbardhi i Prizrenit
Prizreni gjate dimrit.jpg
Lumbardhi i Prizrenit në dimër
Lumbardhi i Prizrenit is located in Kosova
Lumbardhi i Prizrenit
Lumbardhi i Prizrenit
Vendi Rajoni i Prizrenit
Koordinatat 42°12′23″V 20°37′49″L / 42.2064°V 20.6303°L / 42.2064; 20.6303Koordinatat: 42°12′23″V 20°37′49″L / 42.2064°V 20.6303°L / 42.2064; 20.6303
Lloji Lumë
Dalje kryesore Drini i Bardhë
Pellgu 279 km2 (108 sq mi) [1]
Shtetet e pellgut Kosova Kosova
Gjatësia maks. 35.5 km (22.1 mi) [1]
Vendbanimet Prizreni, Srecka, Murademi

Degët më të rëndësishme të Lumbardhit të Prizrenit janë:Shartica, Petroshnica, Drajçica, Lubinja, Jabllanica dhe lumi i Manastirit. Lumbardhi i Prizrenit afër fshatit Muradem derdhet në lumin Drini i Bardhë. [3] [4]

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ a b c Kraja, Mehmet, red. (2018). "Fjalori Enciklopedik i Kosovës". (Encyclopedic Dictionary of Kosova). 2. Prishtinë: Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës. f. 1007. ISBN 9789951615846. OCLC 1080379844.
  2. ^ Lumbardhi i Prizrenit sa Geonames.org (cc-by); post updated 2011-07-11; database download sa 2015-05-23
  3. ^ "Bistrica (Kosovo)" (në serbo-kroatisht). MEMIM Encyclopedia. Marrë më 29 prill 2016.
  4. ^ Emri Lumbardh (serbokroatisht: Bistrica) do të thotë "clearwater" në gjuhën angleze. Mbiemri i Prizrenit, "Prizrenit", është shtuar për ta dalluar atë nga lumenjë të tjerë të cilët quhen Lumbardh (Bistrica) në Rrafshin e Dukagjinit dhe më gjërë, p.sh. Lumbardhi i Deçanit (Dečanska Bistrica) (" në Deçan"), Lumbardhi i Pejës (Pećka Bistrica) ("në Pejë"), etj.
Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Lumbardhi i Prizrenit.