Marciani (lindi në vitin 392 – vdiq më 27 janar 457) ishte një perandor romak i Lindjes me origjinë ilire nga viti 450 deri në vitin 457. Sundimi i Marcianit shënoi rikuperimin e Perandorisë Lindore, të cilën perandori e mbrojti nga sulmet dhe kërcënimet e jashtme dhe bëri reforma në ekonomi. Nga ana tjetër politikat izoluese të Marcianit e lanë Perandorinë Perëndimore Romake pa ndihma kundër sulmeve barbare, që u materializuan në fushatat italiane në Attila në vitin 455. Kisha Ortodokse Perëndimore e njeh Marcianin si një shenjtor për rolin e tij në përfshirjen në Këshillin e Kishës. [1][2][3][4]

Marciani
Solidusi i Marcianit
Perandori romak i Lindjes
Mbretërimi25 gusht 450 – 26 janar 457
ParaardhësTeodosi II
PasardhësLeo I trakiani
Perandorë perëndimorValentinian III (450–455)
Petronius Maximus (455)
Avitus (455–456)
BashkëshortPulcheria (450-453)
FëmijëMarcia Euphemia
DinastiaDinastia teodosiane
U lind392
Trakia ose Iliria
Vdiq27 janar 457 (65 vjet)
Kostandinopoja
VarrimiKisha e Apostujve të Shenjtë, Kostandinopojë

Biografia

Redakto

Marciani lindi në vitin 392,  në Iliri . Historiani i lashtë John Malalas e përshkruan atë si të gjatë dhe me një lloj pengese në këmbë.  Pak nga jeta e hershme e Marcianit dihet. Babai i tij kishte shërbyer në ushtri dhe në moshë të re Marciani u regjistrua në Filipopolis të Thrakisë. Në kohën e Luftës Romako-Sasaniane të viteve 421–422 , Marciani kishte të ngjarë të kishte arritur gradën ushtarake të tribunit —historian Theofanes Rrëfimtarie përmend atë që komandonte një njësi ushtarake. Ai nuk pa veprime në luftë, pasi u sëmur në Licia . Atje ai u kujdes nga Tatiani , i cili do të bëhej praefectus urbi (prefekt i Kostandinopojës) nga Marciani, dhe vëllai i Tatianit, Iulius .  Marciani përfundimisht u ngrit për t'u bërë domesticus (asistent personal) i Asparit , magjister militum (komandant i përgjithshëm) i Perandorisë Romake Lindore. Pavarësisht se ishte gjysmë- alanik dhe gjysmë gotik , Aspari kishte shumë ndikim në perandori. Në fillim të viteve 430, Marcian shërbeu nën Aspar në Afrikën Romake , ku u kap nga vandalët . Evagrius Scholasticus , Procopius dhe autorët e mëvonshëm japin një tregim të mundshëm të rremë në të cilin Marciani, ndërsa ishte në robëri, takoi mbretin vandal Gaiseric , i cili parashikoi se më vonë do të bëhej perandor. Pas kapjes së tij, Marciani nuk përmendet më deri në vdekjen e perandorit lindor, Theodosius II .

Pas vdekjes së perandorit Theodosius IImë 28 korrik 450, Marciani u bë kandidat për fronin nga Aspari, i cili kishte shumë ndikim për shkak të fuqisë së tij ushtarake. Pas një muaji negociatash Pulcheria , motra e Theodosit, pranoi të martohej me Marcianin. Zeno , një udhëheqës ushtarak, ndikimi i të cilit ishte i ngjashëm me atë të Asparit, mund të ketë qenë i përfshirë në këto negociata, pasi atij iu dha titulli i gjykatës së rangut të lartë të patricit pas pranimit të Marcianit. Marciani u zgjodh dhe u inaugurua më 25 gusht 450.

Marciani ndryshoi shumë nga veprimet e Theodosius  II në marrëdhëniet e Perandorisë Romake Lindore me Hunët nën Attila dhe në çështjet fetare. Marcian revokoi pothuajse menjëherë të gjitha traktatet me Attila, duke i dhënë fund të gjitha pagesave të subvencioneve ndaj tij. Në vitin 452, ndërsa Attila po sulmonte Italinë romake , në atë kohë një pjesë e Perandorisë Romake Perëndimore , Marciani nisi ekspedita përtej Danubit në Rrafshin e Madh Hungarez , duke mundur Hunët.në zemrën e tyre. Ky veprim, i shoqëruar nga uria dhe murtaja që shpërtheu në Italinë veriore, i lejoi Perandorisë Romake Perëndimore t'i jepte ryshfet Attilës që të tërhiqej nga gadishulli italian.

Pas një lufte të gjatë me prijësin e Hunëve, Atilën, Marciani ishte i lumtur që e kishte parë të vdekur Atilën para syve të tij. Pas vdekjes së Attilës në 453, Marciani përfitoi nga fragmentimi i konfederatës Hunnike duke vendosur fise gjermanike brenda tokave romake si foederati ("federata" që ofronin shërbimin ushtarak në këmbim të përfitimeve). Marciani mblodhi gjithashtu Këshillin e Kalqedonit , i cili deklaroi se Jezusi kishte dy " natyra ": hyjnore dhe njerëzore. Kjo çoi në tjetërsimin e popullsisë së provincave lindore të Sirisë dhe Egjiptit , pasi shumë prej tyre ishin miafizitë , duke hedhur poshtë kristologjinë e re zyrtare.. Marciani vdiq më 27 janar 457, duke i lënë Perandorisë Romake Lindore një tepricë thesari prej shtatë milionë monedhash solide , një arritje mbresëlënëse duke marrë parasysh rrënimin ekonomik të shkaktuar në Perandorinë Romake Lindore nga Hunët dhe pagesat e haraçit të Theodosius. Pas vdekjes së tij, Aspari kaloi mbi dhëndrin e Marcianit, Anthemius , dhe kishte një komandant ushtarak, Leon I , të zgjedhur si perandor.

Marciani vdiq më 27 janar 457 nga sëmundja e gangrenës. Ai u varros në Kishën e Apostujve të Shenjtë në Kostandinopojë.

Shih edhe

Redakto

Literatura

Redakto
  • Loka, Nikollë (2003). Genivs Illvrici: Dyzet e dy perandorë ilirë të Romës. Tiranë: Mirdita.

Referime

Redakto
  1. ^ * Kazhdan, Alexander P., red. (1991). "Marcian". The Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford: Oxford University Press. fq. 1296–1297. ISBN 978-0-19-504652-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kazhdan, Alexander P., red. (1991a). "Eparchius Avitus". The Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford: Oxford University Press. fq. 704. ISBN 978-0-19-504652-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Kazhdan, Alexander P., red. (1991b). "Mese". The Oxford Dictionary of Byzantium. Oxford: Oxford University Press. fq. 1346–1347. ISBN 978-0-19-504652-6. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Herrin, Judith (2009). Byzantium: The Surprising Life of a Medieval Empire. Princeton: Princeton University Press. ISBN 978-0-6911-4369-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)