Mario Ashiku

aktor shqiptar

Mario Ashiku lindi më 27 korrik të vitit 1939Shkodër, Shqipëri, është aktor dhe regjisor shqiptar. Ai u diplomua në Shkollën e Dramës. Aleksandër Moisiu në Teatrin Kombëtar në Tiranë. Pas diplomimit, ai u bë një aktor i Teatrit Kombëtar. Përveç roleve të shumta teatrale, ka fituar 13 role në filma artistikë. Ai bëri rolin e tij debutues në Furtuna, Arbenin, në vitin 1959

FilmografiaRedakto

BurimetRedakto


  Ky artikull që ka të bëjë me një biografi individi është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.