Nëntori i dytë

Film i bazuar në Shpalljen e Pavarësisë së Shqipërise
nentori i dyte
Arkivi i filmit
Nëntori i dytë.jpg
Titulli shqip nëntori i dytë
Origjinali nëntori i Dytë
Vendi i prodhimit Shqipëri
Viti i prodhimit 1982
Ekipi realizues
Regjia Viktor Gjika
Skenari Dhimitër Shuteriqi & Kiço Blushi
Muzika e filmit Kujtim Laro
Kameramani Lionel Konomi
Prodhuesi i filmit: Shqipëria e Re
Aktorë kryesorë
Reshat Arbana
Mario Ashiku
Sulejman Dibra
Demir Hyskja
Aktorët tjerë
Bujar Lako
Robert Ndrenika
Aleksandër Prosi


Nëntori i dytë është një film shqiptar i prodhuar në Shqipëri në vitin 1982. Regjia: Viktor Gjika, Skenari: Dh. Shuteriqi, K. Blushi, Producent: Shqipëria e re, Muzika: Kujtim Laro.

Të dhënat mbi filminRedakto

PërmbajtjaRedakto

Filmi trajton një nga ngjarjet më të rëndësishme të historisë së popullit shqiptar – shpalljen e pavarësisë së kombit Shqiptar. Personalitetet më të famshëm të kombit të udhëhequr nga patrioti Ismail Qemali pas shumë pengesash arrijnë të ngrenë flamurin shqiptar dhe të shpallin kështu Pavarësinë e Shqipërisë në Vlorë më 28 nëntor 1912.

Shih edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto