Të paftuarit

Të paftuarit
Arkivi i filmit
[[Figura:|280px]]
Titulli shqip Të paftuarit
Origjinali Të paftuarit
Gjuha origjinale Shqip
Ekipi realizues
Prodhuesi i filmit:
Aktorë kryesorë

Filmi "Të paftuarit" prodhim i vitit 1985. Regjia: Kujtim Çashku, Skenari: Ismail Kadare, Producent: Shqipëria e re , Muzika: Feim Ibrahimi.

Përmbajtja e filmit

Redakto

Bazuar në romanin e Ismail Kadaresë “prilli i thyer”. prilli i vitit 1939 është muaji i mjaltit dhe në të njëjtën kohë një muaj tragjik për shkrimtarin Besian Vorpsi dhe të shoqen Diana. I tillë është ky muaj edhe për Gjorg Berishën i cili endet në malësi duke shijuar ditët e tij të fundit të lirisë. Sipas kanunit ai ka një muaj liri para se të ngujohet në kullën e tij. Jeta e Gjorgut rrezikohet sepse ai u hakmor për vdekjen e të vëllait.

Në rolet kryesore:

Lidhje të jashtme

Redakto