9°S 160°E / 9°S 160°E / -9; 160

Shtrirja gjeografike e Melanesisë
Tre kulturat kryesore në zonat e Oqeanit Paqësor: Melanesia, Mikronezia dhe Polinezia

Melanesia është një nënrajon i Oqeanisë që shtrihet nga ishulli i Guines së Re në pjesën jugperëndimore të Oqeanit Paqësor në Detin Arafura dhe drejt lindjes në Fixhi.

Rajoni përfshin katër shtetet e pavarura të Vanuatuas, Ishujt Solomon, Fixhi, dhe Papua Guinea e Re, si dhe kolektivitetin francez të Kaledonisë së Re dhe rajonin Indonezian të Guines së Re Perëndimore. Shumica e rajonit shtrihet në Hemisferën Jugore, me disa të ishuj të vegjël në veri-perëndim së ishujve të Guines së Re Perëndimore që shtrihen në pjesën Veriore të Hemisferës.

Emri Melanesi (në frëngjisht Mélanésie) u përdor për herë të parë nga Jules Dumont d'Urville në 1832-it për të treguar një grup gjeografik dhe etnik ishujsh, banorët e të cilit ai i mendonte si të ndryshëm nga ato të Mikronezisë dhe Polinezisë.

Një fëmijë biond nga Vanuatu

Studimet gjenetike

Redakto

Është zbuluar që melanesianët kanë një të përzierje misterioze të tretë gjenetike me specien arkaike (të vjetër) të Homo-sit, përpost asaj të denisovanit (3-4%) dhe Neandertalit (2%) me përzierjen e gjenomeve të tyre moderne prej Homo sapiens sapiens.[nevojitet citimi]

Kromozoni Y i përbashkët i tyre është haplogrupi M-P256.

Shfaqja e shpesh e flokëve të verdhë është për shkak të një specifike së një mutacioni të rastësishëm, kështu që ADN-ja dhe fenotipi i biondëve është shfaqur të paktën dy herë në historinë e njerëzimit.[1]

Gjeografia politike

Redakto

Shih edhe

Redakto
  • Denisova hominin
  • Melanesian Brotherhood
  • Negrito (of Leyte, Agusan del Norte and Surigao)
  • Papuan peoples
  • Wallacea


Referimet

Redakto

Lidhje të jashtme

Redakto