Moravia (çekisht: Morava, cs; gjermanisht: Mähren) është një rajon historik në lindje të Republikës Çeke dhe një nga tre tokat historike çeke, me Boheminë dhe Silesinë çeke.

Moravia
Morava (Çekisht)
View of Mikulov from Svatý kopeček
Zelný trh and Parnas fountain, Brno
Lednice Castle
Horní náměstí with Holy Trinity Column, Olomouc
Flamuri i Moravia
Stema Moravia
Moravia (e gjelbër) mbivendosej me rajonet aktuale të Republikës Çeke
Moravia (e gjelbër) mbivendosej me rajonet aktuale të Republikës Çeke
VendiRepublika Çeke Republika Çeke
RajoniMoravio-Silesian, Olomouc, Moravia e Jugut, Vysočina, Zlín, Bohemia Jugore, Pardubice
E përmendur së pari822[1][2]
E konsoliduar833[3]
Kryeqyteti i mëparshëmBrno (1641–1948)[4]
Brno, Olomouc (deri në vitin 1641), Velehrad (shekulli i 9-të)
Qytete të mëdhaBrno, Ostrava, Olomouc, Zlín, Jihlava
Sipërfaqja
 • Gjithsej22.348,87 km2 (862.895 sq mi)
Popullsia
 • Gjithsej3.200.000
Zona kohoreUTC+1 (CET)
 • Verës (DST)UTC+2 (CEST)

Margraviati mesjetar dhe i hershëm modern i Moravisë ishte një tokë e kurorës e Tokave të Kurorës Bohemiane nga viti 1348 deri më 1918, një shtet perandorak i Perandorisë së Shenjtë Romake nga viti 1004 deri më 1806, një tokë kurorë e Perandorisë Austriake nga viti 1804 deri më 1867 dhe një pjesë e Austro-Hungarisë nga viti 1867 deri më 1918. Moravia ishte një nga pesë tokat e Çekosllovakisë, e themeluar në vitin 1918. Në vitin 1928 ajo u bashkua me Silesinë çeke dhe më pas u shpërbë në vitin 1948 gjatë heqjes së sistemit të tokës pas grushtit të shtetit komunist.

Toka e ka marrë emrin nga lumi Morava, i cili rrjedh nga veriu në jug, duke qenë rrjedha e tij kryesore ujore. Qyteti më i madh dhe kryeqyteti historik i Moravisë është Brno. Përpara se të pushohej nga ushtria suedeze gjatë Luftës Tridhjetëvjeçare, Olomouc shërbeu si kryeqyteti i Moravisë dhe është ende selia e Kryedioqezës së Olomouc.[4] Deri në dëbimet pas vitit 1945, pjesë të konsiderueshme të Moravisë ishin gjermanishtfolëse.

Toponimia

Redakto

Rajoni dhe ish-margraviati i Moravisë, Morava në çekisht, është emëruar sipas lumit të tij kryesor Morava. Teorizohet se emri i lumit rrjedh nga proto-indo-evropiane *mori: "ujëra", ose në të vërtetë çdo fjalë që tregon ujë ose kënetë.[5]

Emri gjerman për Moravinë është Mähren, nga emri gjerman i lumit March. Kjo mund të ketë një etimologji të ndryshme, pasi march është një term i përdorur në kohët mesjetare për një territor periferik, një kufi. Në latinisht, u përdor emri Moravia.

Gjeografia

Redakto

Moravia zë pjesën më të madhe të pjesës lindore të Republikës Çeke. Territori moravian është natyrshëm i përcaktuar fort, në fakt, si pellgu i lumit Morava, me efekt të fortë malesh në perëndim (de facto ndarja kryesore kontinentale evropiane) dhe pjesërisht në lindje, ku ngrihen të gjithë lumenjtë.

Moravia kufizohet me Boheminë në perëndim, me Austrinë e Poshtme në jugperëndim, me Sllovakinë në juglindje, me Poloninë shumë shpejt në veri dhe me Silesinë Çeke në verilindje. Kufiri i tij natyror është formuar nga malet Sudetes në veri, Karpatet në lindje dhe Malësitë Bohemian-Moraviane në perëndim (kufiri shkon nga Králický Sněžník në veri, mbi Suchý vrch, përgjatë Malësive Svratka e Epërme dhe Malësive Javořice në trepikësh afër Slavonice në jug). Lumi Thaya gjarpëron përgjatë kufirit me Austrinë dhe trepikëshi i Moravisë, Austrisë dhe Sllovakisë është në bashkimin e lumenjve Thaya dhe Morava. Kufiri verilindor me Silesinë kalon pjesërisht përgjatë lumenjve Moravice, Oder dhe Ostravice. Midis viteve 1782 dhe 1850, Moravia (e njohur gjithashtu si Moravia-Silesia) përfshinte gjithashtu një pjesë të vogël të provincës së mëparshme të Silesisë - Silesia austriake (kur Frederiku i Madh aneksoi pjesën më të madhe të Silesisë së lashtë (toka e lumit Oder sipëror dhe të mesëm) në Prusi, pjesa më jugore e Silesisë mbeti me Habsburgët).

Sot Moravia përfshin rajonet e Moravisë së Jugut dhe Zlín, shumicën dërrmuese të Rajonit Olomouc, gjysmën juglindore të Rajonit Vysočina dhe pjesë të Rajoneve Moraviano-Sileziane, Pardubice dhe Bohemia Jugore.

Referime

Redakto
  1. ^ Royal Frankish Annals (822), pp. 111–112.
  2. ^ Morava, Iniciativa Naša. "Fakta o Moravě – Naša Morava" (në çekisht).
  3. ^ Bowlus, Charles R. (2009). "Nitra: when did it become a part of the Moravian realm? Evidence in the Frankish sources". Early Medieval Europe (në anglisht). 17 (3): 311–328. doi:10.1111/j.1468-0254.2009.00279.x. S2CID 161655879.
  4. ^ a b Encyklopedie dějin města Brna
  5. ^ ŠRÁMEK, Rudolf, MAJTÁN, Milan, Lutterer, Ivan: Zeměpisná jména Československa, Mladá fronta (1982), Praha, p. 202.