Muhamet Sherri

aktor

Muhamet Sherri (lindi më 1948, Fier) aktor shqiptar me prejardhje çame nga Shqipëria. Sherri "Xha Kosta" është pjesëtarë i trupës së teatrit "Bylis" të Fierit.

Familja e tij është larguar nga Çamëria më 1944. Në vitin 1966 ka mbaruar maturën dhe pas një kohe që kaloi si punëtorë, vajti të kryente shërbimin ushtarak. Më 1970 filloj të ndjekë mësimet në Institutin e lartë të Arteve në Tirane ku edhe mbaroi degën e dramës. Nga viti 1973 e deri me sot është aktor në teatrin “Bylis” te Fierit.[1]

Filmografia

Redakto

Referime

Redakto
  1. ^ "Intervistë në Fieri.Com; gazetare Aurora Damini". Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2009. Marrë më 3 prill 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

  Ky artikull në lidhje me një aktor është i cunguar. Ju mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar atë.