Neturei Karta ( aramaishtja hebraike babilonase : נָטוֹרֵי קַרְתָּא , romanized: nāṭōrēy qartāʾ, lit. 'Gardianët e qytetit ' ) është një komunitet fetar i hebrenjve Haredi, i krijuar zyrtarisht në Jerusalem, më pas në Palestinë, në 1938, duke u ndarë nga Agudas Yisrael . Neturei Karta kundërshton zionizmin dhe bën thirrje për një "dekonstruktim paqësor" të shtetit të Izraelit, me besimin se hebrenjve u ndalohet të kenë shtetin e tyre deri në ardhjen e Mesisë hebraike dhe se shteti i Izraelit është një rebelim kundër Zotit. Teksa Neturei Karta e përshkruajnë veten si hebrenj të vërtetë tradicionalë, Lidhja Laike Hebraike Kundër Shpifjes me bazë në SHBA i ka cilësuar ata si "sektet më periferike të judaizmit". [2]

  1. ^ Editor, Y. W. (16 prill 2021). "Neturei Karta Leader Moshe Ber Beck Dies In Monsey". The Yeshiva World. Marrë më 16 prill 2021. {{cite news}}: |last1= ka emër të përgjithshëm (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Neturei Karta: What is it?". Anti-Defamation League. 14 dhjetor 2006. Arkivuar nga origjinali më 2012-10-29. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
Neturei Karta
נטורי קרתא
Formuar më1938 (Stampa:Years or months ago)
LlojiINGO
QëllimiHaredi Judaism, Anti-Zionist activism
Njerëzit kyç
Moshe Ber Beck (d. 2021),[1] Yisroel Dovid Weiss