Norman Kingsley Mailer (New Jersey, 31 janar 1923New York City, 10 nëntor 2007) romansier, dramaturg, eseist dhe gazetar amerikan.

Norman Mailer
Norman Mailer 3a42824u.jpg
Ditëlindja:31 janar 1923
Vendlindja:New Jersey, SHBA
Ditëvdekja:10 nëntor 2007
Vendvdekja:New York
Pseudonim(e):Victoria Lucas
Kombësia:Amerikan
Zhanri:romane, drame, ese, novela

Romani më i njohur i tij është Të zdeshur dhe të vdekur, të cilën a ka shkruar nga përvoja në Lufta e dytë botërore. Ka shkruar biografi të përsonaliteteve të njohura, ndër të cilët ishin Pablo Picasso, Muhammad Ali, Lee Harvey Oswald dhe Marilyn Monroe. Biografia e jetësore e fundit është më interesantja, sepse në kaptinën e funditfundit shkruan se Marilynin e mbytën agjentët e CIA-s dhe FBI-së për shkak të lidhjs së tyre me Robertom F. Kennedyn.

Ishte laureat i shumë çmimeve letrare, ndër të tjera edhe dy herë i Çmimit Pulitzer.

VepratRedakto

  • Të zdeshur dhe të vdekur, 1948.
  • Ëndrra amerikane
  • Përse jemi në Vijetnam
  • Tregimi i Oswaldit
  • Parku i kaprojve
  • Kënga e përgjakshme

Lidhje të jashtmeRedakto