Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë


Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (shqip shkurt: OSBE, Anglisht: OSCE- Organization for Security and Cooperation in Europe) është organizatë ndërkombëtare që shërben si forum për dialogje politike.

Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë
OSCE logo.svg
Organization for Security and Co-operation in Europe (orthographic projection).svg
Formation1975
TypeOrganizatë ndërqeveritare
HeadquartersVjena, Austria
Membership
57 shtete pjesëmarrëse
11 partnerë për bashkëpunim
Official language
Anglisht, Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht, Rusisht, Spanjisht
Flag of Sweden.svg Ann Linde
Zyrtar për Institucione Demokratike dhe të Drejta të Njeriut

Flag of.svg Vend Vakant
Përfaqësues për Lirinë e Medias
Flag of.svg Vend Vakant
Komisioneri i Lartë për Pakicat Kombëtare
Flag of.svg Vend Vakant
Websitewww.osce.org
Zyrat e OSCE në Vienë

OSBE-ja u themelua në vitin 1975 me Aktin e Helsinkit me 35 shtete pjesëmarrëse. Në vitin 1995, në Konferencën e Budapestit, riorganizohet në organizatë ndërkombëtare me 56 vende pjesëmarrëse nga Evropa, Azia e Mesme dhe Amerika Veriore. Detyrat e OSBE-së janë: stabiliteti dhe siguria politike në Evropë, zhvillimi i bashkëpunimit ekonomik, shtetëror, kulturor e ekologjik.

OSBE-ja bazohet në praktikat demokratike dhe qeverisje të përmirësuar. Shumica e stafit që përbëhet nga më shumë se 3500 vetë punojnë jashtë (në terren) ndërsa vetëm 10% punojnë në zyrat qendrore.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2017. Marrë më 3 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
  2. ^ "OSCE - Organization for Security and Co-operation in Europe 2018". Countryeconomy.com. Arkivuar nga origjinali më 19 korrik 2017. Marrë më 30 dhjetor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtmeRedakto