{{Infobox filmGENRE=Animimi
Filmi për fëmijë
Komedi
Aventuresk
Fantazi
Drama| director=Dan Scanlon| released=2016| runtime=102| language=Anglisht| studio=Pixar Animation Studios|FRKV=21 Shkurt 2020 (Berlinale)
6 Mars 2020 (Shtetet e Bashkuara)|MOSH=| budget=175–200 milion dollarë| gross=141.9 milion dollarë| native_name=Onward|Ç=| name=Përpara| image=| writer=Dan Scanlon
Keith Bunin
Jason Headley| producer=Kori Rae| music=Mychael Danna
Jeff Danna| cinematography=| editing=| starring=| country=Shtetet e Bashkuara}}

Përpara është një fantazi urbane amerikane e animuar me kompjuter në vitin 2020 - film aventureske prodhuar nga Pixar Animation Studios dhe lëshuar nga Walt Disney Pictures . Filmi drejtohet nga Dan Scanlon, prodhuar nga Kori Rae dhe shkruar nga Scanlon, Jason Headley dhe Keith Bunin, dhe luan zërat e Tom Holland, Chris Pratt, Julia Louis-Dreyfus dhe Octavia Spencer . I vendosur në një botë fantazie periferike, filmi ndjek dy vëllezër kukudh të cilët u nisën në një kërkim për të gjetur një objekt që do të rikthejë përkohësisht babanë e tyre të vdekur. [1]

Pëpara u shfaq premierë në Festivalin e 70-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin në 21 Shkurt 2020 dhe u lëshua teatralisht në 6 Mars, 2020. Filmi mori kritika përgjithësisht pozitive nga kritikët dhe fitoi 147 milion dollarë në të gjithë botën. Mangësitë financiare të filmit ishin rezultat i pandemisë COVID-19, e cila çoi në mbylljen e gjerë të kinemave të filmave, duke e bërë kështu zhgënjimin e dytë të Pixar-it në kinema pas Udhëtimi i dinozaurit Arlo . Ashtu si disa filma të tjerë të lëshuar në muajt e parë të vitit 2020, ai u vu në dispozicion dixhitalisht disa javë pas hapjes së tij në teatër.

Aktor zëriRedakto

Karakteri Zëri anglisht Zëri shqiptar [2]
Ian Lightfoot Tom Holland Irgen Çela
Barley Lightfoot Chris Pratt Genti Deçka
Lauren Lightfoot Julia Louis-Dreyfus Laura Nezha
Corey" The Manticore Octavia Spencer Klodiana Keco
Colt Bronco Mel Rodriguez Valdrin Asani
Wilden Lightfoot Kyle Bornheimer Erion Hinaj
Officer Specter Lena Waithe Algiona Aga
Officer Gore Ali Wong Anisa Dervishi
Gaxton Wilmer Valderrama Devis Muka
Officer Avel George Psarras Erion Hinaj
Fenwick John Ratzenberger Erion Dushi

Zëra shtesëRedakto

CensuraRedakto

Ndalimi dhe censuraRedakto

Filmi u ndalua në vendet arabeKuvajtit, Omanit, Katarit dhe Arabisë Saudite, pasi një personazh i oficerit të policisë ciklop në film me emrin Specter (me zë nga Lena Waithe) tregon shkurtimisht se ajo është lezbike . Skena në fjalë është një skenë e shkurtër në të cilën një simulues i Colt Bronco po vajton se si Ian dhe Barley Lightfoot nuk e respektojnë atë si një figurë babai. Spektri i përgjigjet duke i thënë: "Nuk është e lehtë të jesh prind i ri - vajza e të dashurës sime më bëri të nxjerr flokët, mirë?" [3] [4] [5] Akte homoseksuale kriminalizohen në katër vendet, të cilat janë kryesisht myslimane, megjithëse Kuvajti nuk kriminalizon aktet homoseksuale femërore. Ndalimi nuk është universal dhe filmi u shfaq në Bahrein, Emiratet e Bashkuara Arabe, Liban dhe Egjipt, megjithëse linja u ndryshua në dublimin në gjuhën arabe në "vajza e motrës sime". [6]

Rusi, ku ligji i propagandës homoseksuale kriminalizon zyrtarisht shpërndarjen e përmbajtjes LGBT të lidhur me të miturit nën 18 vjeç, dubi rus, i trajtuar nga Disney Character Voices International, ndryshoi linjën në "Nuk është e lehtë të jesh prind i ri - vajza e partnerit tim mori mua duke tërhequr flokët, mirë? " Dublimi rus gjithashtu shmangu referimin e Spektrit me përemrat specifik gjinor. [3] [4] [5] Skena u ndryshua gjithashtu në Poloni. [7]Izrael, rreshti "vajza e të dashurës sime" u quajt "vajzat e shoqes time".[nevojitet citimi]

ReferimeRedakto

  1. ^ Variety staff (14 korrik 2017). "D23: Pixar Announces Untitled Quest Movie Set in 'Suburban Fantasy World'". Variety. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2017. Marrë më 21 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Zërat e shqipes". Marrë më 21 shkurt 2021.
  3. ^ a b Wiseman, Andreas (6 mars 2020). "Disney/Pixar's 'Onward' Banned In Multiple Middle East Countries Due To Lesbian Reference". Deadline Hollywood. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ a b McNary, Dave (6 mars 2020). "'Onward' Banned in Several Middle East Countries Due to Lesbian Reference". Variety. Arkivuar nga origjinali më 7 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b Lattanzio, Ryan (6 mars 2020). "'Onward' Banned in Multiple Middle Eastern Countries, Censored in Russia for Gay Reference". Indie Wire. Arkivuar nga origjinali më 19 mars 2020. Marrë më 6 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Onward / Arabic cast". CHARGUIGOU (në frëngjisht). Marrë më 2020-09-03.
  7. ^ "Bajka Pixara na cenzurowanym. Chodzi o postać policjantki-lesbijki". kultura.onet.pl. Marrë më 2020-09-26. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Linqe te jashtmeRedakto