Benedikti XVI

papa i 265-të i Kishës Katolike
(Përcjellë nga Papa Benedikt XVI)

Papa Benedikti XVI (i lindur Joseph Alois Ratzinger 16 prill 1927, Marktl - v. 31 dhjetor 2022, ) ishte papa i 265 i Kishës Katolike.[1] Shërbeu si papë që nga zgjedhja e tij më 19 prill 2005 dhe deri më 2013. Paraardhës i tij ishte Papa Gjon Pali II, ndërsa pasardhësi Françesku II.

Benedikti XVI
Pope Benedict XVI 1.jpg
papa i 265 i Kishës Katolike
Coat of Arms of Benedictus XVI.svg
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Zgjedhja 19 prill 2005
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Shugurimi peshkopal 24 prill 2005
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Motoja Cooperatores veritatis
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Kardinalë të emëruar shiko kategorinë
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Paraardhësi Papa Gjon Pali II
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Emri Joseph Alois Ratzinger
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Lindja Marktl, 16 prill 1927
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Vdekja 31 dhjetor 2022
style="Stampa:Infobox vendbanim/Stili Rresht" | Firma Pope Benedict XVI Signature.svg

Shiko edheRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ * Stampa:En {{{emri}}} - Enciklopedia katolike e papëve
Tituj të Kishës katolike
Parardhësi 
Papa Gjon Pali II
Papë
19 prill 2005
Pasardhësi 
Francesku II