Qyteti i Panamasë (Spanjisht: Ciudad de Panamá) është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Panamasë.[1][2] Panamá ndodhet mes Oqeanit Pacifik dhe pyllit tropikal të shiut në veri të Panamasë. Qyteti u themelua më 15 gusht 1591 nga konkistadori spanjoll Pedro Arias Dávila.

Qyteti i Panamasë
Ciudad de Panamá
Qytet
Kolazh me pamje nga Qyteti i Panamasë
Kolazh me pamje nga Qyteti i Panamasë
Popullsia
 • Gjithsej860.691
Faqja zyrtarewww.mupa.gob.pa

Klima Redakto

Stina e lagësht zgjat prej majit deri në dhjetor, dhe stina e thatë zgjat prej janarit deri në prill. Temperaturat mbeten konstante gjatë gjithë vitit, mesatarisht rreth 27 °C.

Demografia Redakto

Sipas regjistrimit të popullsisë më 2013, qyteti ka pasur 860,691 banorë. Ka një shumëllojshmëri të diversitetit kulturor brenda qytetit, i cili manifestohet në shumëllojshmërinë e gjerë të gjuhëve që zakonisht fliten, si gjermanishtja, portugalishtja dhe anglishtja, përveç spanjishtes.

Sportet Redakto

Gjatë shekullit të 20-të, Qyteti i Panamasë ka shkëlqyer në boks, bejsboll, basketboll, dhe futboll. Këto sporte kanë prodhuar atletë të njohur si Roberto Durán, Rommel Fernández, Rolando Blackman, Mariano Rivera, dhe Rod Carew. Sot, këto sporte kanë klube dhe shoqata që menaxhojnë zhvillimin e tyre në qytet. Panama Metro është ekipi i bejsbollit të qytetit. Ekzistojnë qendra të stërvitjes në boks në palestra të ndryshëm nëpër lagjet e qytetit. Ka edhe shumë klube të futbollit, si:

Qyteti ka katër skuadra profesionale në ligën e dytë të vendit, Liga Nacional de Ascenso:

Qyteti i Panamasë ka dy stadiume kryesore, Stadiumin Kombëtar të Bejsbollit (i njohur gjithashtu si Stadiumi Rod Carew) dhe stadiumin Rommel Fernández, me kapacitet prej 27,000 dhe 32,000 respektivisht. Përveç kësaj, Arena Roberto Duran ka një kapacitet prej 18,000.

Binjakëzimet Redakto

Bashkimi i kryeqyteteve Ibero-Amerikane Redakto

Qyteti i Panamasë është pjesë e Bashkimit të kryeqyteteve Ibero-Amerikane[5] prej 12 tetorit 1982 duke themeluar binjakëzimet me qytetet e mëposhtme:

Referime Redakto

  1. ^ Real Academia de la Lengua Española (tetor 2005). "Diccionario panhispánico de dudas. Apéndice 5: Lista de países y capitales, con sus gentilicios". Marrë më 20 mars 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Real Academia Española y Asociación de Academias de la Lengua Española, «Lista de países y capitales, con sus gentilicios», Ortografía de la lengua española, Madrid, Espasa Panamá.1 País de América., fq. 726, ISBN 978-84-670-3426-4, GENT. panameño -ña. CAP. Panamá.
    Panamá.2 Capital de Panamá.
    {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Sister Cities, Public Relations". Guadalajara municipal government. Arkivuar nga origjinali më 2 mars 2012. Marrë më 12 mars 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Panama City and Tel Aviv Sign Agreement to Become Sister Cities". Caribbean Journal. Marrë më 2013-06-25. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Declaración de Hermanamiento múltiple y solidario de todas las Capitales de Iberoamérica (12-10-82)" (PDF). 12 tetor 1982. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 10 maj 2013. Marrë më 12 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)