Kapja e Korçës nga forcat e armatosura helene, ndodhi më 20 dhjetor 1912, gjatë Luftës së Parë Ballkanike.

Kapja e Korçës
Pjesë e Luftës së Parë Ballkanike

Një litografi greke e kapjes.
Data20 dhjetor 1912
Vendodhja40°36′50.49″N 20°46′40.00″E / 40.6140250°N 20.7777778°E / 40.6140250; 20.7777778
Pasoja Fitorja e grekëve, rënia e Korçës
Palët pjesëmarrëse
Greqia Perandoria Osmane
Komandantët dhe udhëheqësit
Konstantinos Damianos Xhavit Pasha
Fuqia ushtarake
E panjohur 24,000
Viktimat dhe humbjet
E panjohur E panjohur

Rënia

Redakto
 
Oficerët e ushtrisë helene në Korçë.

Gjatë fazave të hershme të luftës, ndërsa aleatët ballkanikë ishin fitimtarë, Ushtria Helene çliroi Selanikun dhe vazhdoi të përparonte në perëndim në Maqedoni deri në Kastoria dhe më pas në Korçë.

Fronti i Epirit ishte gjithashtu aktiv dhe forcat osmane nën drejtimin e Xhavit Pashës vendosën 24,000 trupa osmane në Korçë për të mbrojtur veriun e Janinës, qendrën urbane të rajonit të Epirit. Më 20 dhjetor, tre ditë pas fillimit të negociatave për paqe,[1] forcat greke i dëbuan osmanët nga Korça.[2]

Kjo do t'u jepte forcave greke një avantazh të konsiderueshëm në kontrollin e Janinës dhe të gjithë zonës në Mars 1913 në Betejën e Bizhanit.

Pasi Janina u pushtua, qyteti u vizitua më 17 maj 1913 nga Princi Xhorxh (më vonë Xhorxh II i Greqisë). Princi Xhorxh u mirëprit nga kryetari mysliman i qytetit dhe ai vizitoi një manastir Dervish aty pranë.[3]

Referime

Redakto
  • Hall, Richard C. (2000). The Balkan Wars, 1912-1913: Prelude to the First World War (në anglisht). Routledge. ISBN 9780415229470.
  • "Le voyage de diadoque en Epire". Le Temps (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 25 prill 2021.
  • Petsalēs-Diomēdēs, N. Greece at the Paris Peace Conference (në anglisht). Institute for Balkan Studies.

Citate

Redakto
  1. ^ Petsalēs-Diomēdēs (1919), f. 23.
  2. ^ Hall (2000), f. 83.
  3. ^ Le voyage de diadoque en Epire (1913), f. 3.