Rada Trajkoviqi (née Vujaçiq; Serbisht: Рада Трајковић / Rada Trajković; 8 mars 1953) është një politikane serbe e Kosovës, kryetare e Lëvizjes Evropiane të Serbëve nga Kosova dhe Metohia, i cili shërbeu si Ministre e Shërbimeve Familjare në Qeverinë e Serbisë dhe kabinetin e dytë të Mirko Marjanoviqit nga 24 mars 1998 deri më 24 tetor 2000.

Rada Trajkoviq
Рада Трајковић
Ministre e Shërbimeve Familjare të Serbisë
Në detyrë
24 mars 1998 – 24 tetor 2000
KryeministriMirko Marjanoviq
Pasuar ngaSlavica Gjukiq Dejanoviq
Të dhëna vetjake
U lind më
Rada Vujacic

(1953-03-08)8 mars 1953
Podujevë, RS Serbia, RSF Jugosllavia
Nënshtetësia
  • Serbe
  • Kosovare
Partia politikePartia Radikale Serbe (–2000)
Bashkëshortja/etVeselin Trajkoviq
ShkollimiUniversity of Priština

Biografia Redakto

Jeta e hershme dhe karriera Redakto

Rada Trajkoviq lindi si Rada Vujaçiq në një familje serbe të Kosovës më 8 mars 1953, në Podujevë.[1] Babai i saj Mato ishte tregtar dhe është me prejardhje serbe malazeze, ndërsa nëna e saj Radojka ishte amvise. Ajo ka një vëlla Radomir.[2]

Shkollën fillore e kreu në Podujevë. Pas shkollës së mesme u regjistrua në studimet e matematikës, por pas martesës me Veselin Trajkoviqin kaloi në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e Prishtinës. Kur u diplomua, ajo u punësua në Klinikën Orale në Qendrën Spitalore Klinike në Prishtinë. Pas specializimit u bë drejtuese e Departamentit të Laringologjisë. Ajo mori doktoraturën në zbulimin e hershëm të kancerit të fytit.[2]

Karriera politike Redakto

Publiku i gjerë mësoi për Trajkoviqin në vitet 1985–1986 gjatë gjoja helmimit masiv të shqiptarëve të Kosovës, kur ajo i tha publikut vendas dhe ndërkombëtar se ishte një mashtrim. Ajo tërhoqi vëmendjen e mediave për herë të dytë pas konfliktit të saj me kryetarin e Partisë Radikale Serbe, Vojislav Sheshel. Anëtar i asaj partie ishte burri i saj dhe ajo ishte simpatizuese e së njëjtës për një kohë të gjatë. Në fund, ajo iu bashkua Partisë Radikale Serbe dhe si anëtare e saj u zgjodh deputete e Kuvendit FederalRF të Jugosllavisë, dhe në vitin 1998 u emërua Ministre e Shërbimeve Familjare në kabinetin e dytë të Mirko Marjanoviqit.[2] Pas Luftës së Kosovës, më 14 qershor 1999, Trajkoviq dha dorëheqjen nga pozita e saj, por vazhdoi të kryente detyrat e saj deri më 24 tetor 2000 dhe ajo hyri në Këshillin Kombëtar Serb dhe shërbeu si vëzhguese serbe në Këshillin Ekzekutiv të Përkohshëm të Bernard Kouchner.[2]

Pas zgjedhjeve të para parlamentare të Kosovës të pasluftës në vitin 2001, Trajkoviq u zgjodh deputet i Kuvendit të Kosovës si përfaqësues i koalicionit "Kthimi"[3] dhe shërbeu nga viti 2001 deri në vitin 2004.[1]

Aktualisht është kryetare e organizatës politike të quajtur Lëvizja Evropiane e Serbëve nga Kosova dhe Metohija dhe profesoreshë në Fakultetin e Mjekësisë në Universitetin e PrishtinësMitrovicën e Veriut.[1]

Referime Redakto

  1. ^ a b c "Rada Trajković". Istinomer (në serbisht). Marrë më 2021-03-24.
  2. ^ a b c d "Rada Trajković". arhiva.glas-javnosti.rs (në serbisht). Marrë më 2021-03-24.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
  3. ^ "Vlada Republike Srbije >> Vesti >> Kosovo i Metohija >> Poslanici Koalicije Povratak u Skupštini Kosova i Metohije". www.arhiva.srbija.gov.rs (në serbisht). Marrë më 2021-03-24.