Radio Televizioni i Prishtinës

Radio Televizioni i Prishtinës, shkurtuar si RTP ose TVP, ishte radio televizioni i parë shqiptar i Kosovës. Ndërprerja e programeve nga ky televizion u realizua me masa të dhunshme të ndërmarra nga qeveria serbe në vitin 1990. Radio Prishtina filloi punë menjëherë pas luftës së dytë botërore më 1945Prizren, pastaj u transferua në Prishtinë. Pas luftës në Kosovë materiali dhe ndërtesat e Radio Televizionit të Prishtinës janë nën administrimin e Radio Televizionit të Kosovës.

Radio Televizioni i Prishtinës
ShtetiKosova Kosova
Flag of Yugoslavia (1946-1992).svg Jugosllavia
Programimi
Gjuha/ëtShqip
Ndërtesa e RTP-së, tani e RTK-së (2005)

HistorikuRedakto

Deri atëherë, i vetmi medium informativ ishte Radio Prishtina (në funksion prej vitit 1945). Do kalonin 29 vite deri kur Televizioni i Prishtinës filloi transmetimin në vitin 1974. Ndërsa u mbyll ne vitin 1990 për shkak te qeverise serbe. Pas mbarimit të luftës së Kosovës në vitin 1999, u hap rruga për themelimin e televizioneve kosovare në mënyrë të lirë. Njëri prej tyre ishte Radio Televizioni i Kosovës i cili mori vend në të njëjtën ndërtesë si ish-RTP, në rrugën "Xhemajl Prishtina" në Prishtinë.

RTP dhe masat e dhunshmeRedakto

Acarimi i konfliktit RTP dhe qeverisë serbeRedakto

Masat e dhunshmeRedakto

Përjashtimi dhe burgosja e personelitRedakto

Roli i RTP në shoqërinë shqiptareRedakto

TeknologjiaRedakto

Në fillim të vitit 1974 TVP nuk ka pasur teknologji elektronike, por i gjithë materiali për program xhirohej me teknikë filmike e mandej dërgohej në TV Beograd ku filmi zhvillohej e më vonë montohej për transmetim. Transmetimi deri më 29 nëntor 1975 bëhej nga TV Beogradi. Në verën e vitit 1974 nga Anglia pati ardhur autoreportazhi (OB Van) i parë me 4 kamera bardhë-e-zi.

Personeli udhëheqësRedakto

AdministrataRedakto

ProduksioniRedakto

  • Shef i Autoparkut: Osman Abazi

Shiko edheRedakto

  • Studio e hapur, radio emision i emetuar më parë në Radio Prishtinë