Radoveci

fshat në Maqedoni
(Përcjellë nga Radiovce)

Radovec është fshat në komunën e Bërvenicës, Maqedoni.

Radovec
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej1.049
{{{postal_code_type}}}
1200
TargatTE

Gjeografia Redakto

Radovec është nje fshat ku gjendet ne fushegropen e Pollogut.

Demografia Redakto

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në fshatin Radovec jetonin 1 049 banorë nga të cilët 691 ishin shqiptarë, 346 maqedonë dhe 12 të tjerë.

Ekonomia Redakto

Ekonomia e ketij fshati eshte mesatare