Rzeszów (Ukrainisht: Ряшiв, Rjashiv; Gjermanisht: Resche; Latinisht: Resovia) është qyteti më i madh në juglindje të Polonisë, me 187,327 banorë në vitin 2016.[1]

Rzeszów
Qytet
noform
Qendra më e madhe tregtare në Rzeszów
Stema_figura
Stema
Rzeszow flag.svg
Flamuri
Vendndodhja
Rzeszów is located in Polonia
Rzeszów
Rzeszów

Koordinatat: 50°02′01″V 22°00′17″L / 50.03361°V 22.00472°L / 50.03361; 22.00472

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Tadeusz Ferenc
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 116,32 km2
Lartësia 197-384 m (m.n.d.)
Popullsia 187,327 banorë
Dendësia 1610 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 35-001 deri 35-959
Prefiksi +48 17
Targa RZ
Koordinatat 50° 02′ 01″ Veri

22° 00′ 17″ Lindje

Faqja Zyrtare www.rzeszow.pl

KlimaRedakto

Stina e verës në Rzeszów është e nxehtë dhe stina e dimrit është e ftohtë. Temperatura mesatare në verë arrinë prej 18 në 19.6 °C, ndërsa në dimër prej −2.1 në 0 °C.

UniversitetetRedakto

TransportiRedakto

AeroportiRedakto

Aeroporti Rzeszów–Jasionka ndodhet në një fshat të Jasionkas i cili është 10 kilometra në veri të qytetit.

AutobusatRedakto

Rzeszów ka 49 linja të autobusave përfshirë edhe autobusat gjatë natës. Rzeszów ka gjithashtu porta me shumë autobusa të cilët shkojnë për në Sanok.[3]

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "Dane statystyczne urzędu miasta Rzeszowa". Arkivuar nga origjinali më 4 dhjetor 2015. Marrë më 2016-08-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "University of Rzeszów: News". www.univ.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 9 shkurt 2010. Marrë më 8 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "PKS Rzeszów S.A." web.pks.rzeszow.pl. Marrë më 8 janar 2010. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "History". Buffalo-Rzeszow Sister Cities, Inc. Arkivuar nga origjinali më 1 shkurt 2009. Marrë më 24 dhjetor 2008. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Sister Citiesfrom Buffalo's website Arkivuar 25 prill 2009 tek Wayback Machine
  6. ^ "Twin cities of the City of Kosice". Magistrát mesta Košice, Tr. Arkivuar nga origjinali më 29 janar 2016. Marrë më 27 korrik 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Semnarea acordului de înfrăţire: Satu Mare- Rzeszow". www.satu-mare.ro. Marrë më 27 qershor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ "Fangchenggang – nowe miasto partnerskie Rzeszowa". www.rzeszow.pl. Arkivuar nga origjinali më 15 prill 2016. Marrë më 8 nëntor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)