Coordinates: 41°11′N 19°32′E / 41.18°N 19.53°E / 41.18; 19.53

Rrethi i Tiranës është një nga 36-të rrethet e Shqipërisë dhe gjindet në Qarkun e Tiranës. Ky rreth ka një popullsi prej 811.649 banorë (sipas regjistrimit të vitit 2016) dhe ka një sipërfaqje prej 1,238 km² dhe kryeqendër Tiranën.

link={{{të çon}}}

Ndarja administrativeRedakto

Rrethi i Tiranës përbëhet nga 3 bashki dhe 16 komuna që janë:

Lidhje të jashtmeRedakto

Shiko edhe këtëRedakto