Shën Petersburgu, (rusisht: Санкт-Петербург), Leningrad ose Petrograd, është qytet dhe njësi federale e Federatës Ruse shtrihet në brigjet e lumit Neva në krye të gjirit të FinlandësDetin Baltik. Qyteti ka pasur emra të ndryshëm gjatë historisë si Petrograd në periudhën 1914–1924) dhe Leningrad në periudhën 1924–1991). shkurt thirret Petersburg.

Shën Peterburgu
Санкт-Петербург
Qytet Federal
noform
Stema_figura
Stema e Shën Peterburgut
Flag of Saint Petersburg.svg
Flamuri i Shën Peterburgut
Vendndodhja
Shën Peterburgu Санкт-Петербург is located in Rusi
Shën Peterburgu Санкт-Петербург
Shën Peterburgu
Санкт-Петербург

Koordinatat: 59°57′V 30°19′L / 59.950°V 30.317°L / 59.950; 30.317

Administrimi
Shteti Flamuri Rusia
Rajoni Veriperëndimor
Kryetari i Bashkisë Georgij Poltavçenko
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1,439 km2
Lartësia 3 m (m.n.d.)
Popullsia 4,568,000 banorë
Dendësia 3,239 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 1703 Emra të mëparshëm
Petrograd (1914-1924)

Leningrad (1924-1991)

Zona Kohore UTC+3 Zona kohore e Moskës
Verore UTC +4
Kodi Postal 190000-199406
Prefiksi (+7) 812
Targa 78, 98, 178
Faqja Zyrtare www.gov.spb.ru

Qyteti është themeluar nga cari Pjetri i parë27 maj, 1703, ishte kryeqytet i Perandorisë Ruse për më shumë se 200 vite (1713–1728, 1732–1918). Në vitin 1918 pas Revolucionit të tetorit të vitit 1917 nuk ishte më kryeqytet. Është qyteti i dytë rus për nga madhësia dhe i treti në Evropë pas Moskës dhe Londrës.[1]. Qyteti ka 4.6 milion banorë, kurse së bashku me rrethinën mbi 6 milion. Petersburgu është qendër kulturore evropiane dhe një port detar i rëndësishëm për Rusinë.

DemografiaRedakto

Saint-Petersburgu është qyteti i dytë më i madh në Rusi pas Moskës. Ne vitin 2002 u regjistrua nje poupullsi prej 4,661,219 banorësh, 3.21% e tere popullsisë së Rusisë. U regjistruan 22 grupe te ndryshme etnike me me shume se 2000 persona secila. Grupet etnike ishin: Ruse 84.72%, Ukrainase 1.87%, Bjelloruse 1.17%, hebre 0.78%, Tartare 0.76%, Armene 0.41%, Azerbaxhan 0.36%, Gjeorgjiane 0.22%, Chuvash, grup etnik turk 0.13%, Polake 0.10%. Shekulli 20 ka shenuar ulje dhe ngritje per popullsine. Ne 1916 kishte 2.4 milione banore dhe shkoi deri ne 740,000 gjate revolucionit rus ne 1917. Nga 1941-1943 popullsia shkoi nga 3 milione perpara luftes deri ne 700,000 pas luftes. Gjate 1950 popullsia shkoi perseri ne 3 milione dhe ne 1980 shkoi ne 5 milione. Nga 1991 deri ne 2006 popullsia e qytetit u ul ne 4.6 milione sepse shume njerez shkuan ne tokat private neper rrthe. Njerezit jetojne gati te gjithe ne apartamente.

 
Population history of Saint Petersburg[2][3]

KlimaRedakto

Saint-petersburgu ka nje klime tipike kontinentale me vere te shkurter e te lagesht dhe dimer te gjate e te ftohte. Temperatura mesatare ne korrik eshte 22 grade, maksimumi ne vere: 34 grade, temperatura me e ftohte ne dimer eshte -35 grade. Rekordi i temperatures me te ftohte eshte -35.9 grade i regjistruar me 1883. Temperatura mesatare vjetore eshte 5.4 grade. Lumi Neva qe rrjedh neper qytet ngrin ne nentor ose dhjetor dhe akulli zhduket ne maj ose prill. Nga dhjetori deri ne mars jane rreth 123 dite me bore. Klima zakonisht eshte shume e paqendrueshme per gjate gjithe vitit dhe nuk eshte shume e shendetshme. Mesatarisht bie 600 mm shi ne vit.

Shiko edheRedakto

BurimetRedakto

  1. ^ citymayors.com
  2. ^ Чистякова Н. Третье сокращение численности населения... и последнее? Демоскоп Weekly 163 — 164, August 1–15, 2004.
  3. ^ Юбилейный статистический сборник./Под ред. И.И. Елисеевой и Е.И. Грибовой. - Вып.2. - СПб: Судостроение, 2003. с.16-17

ReferimetRedakto

  Commons: Saint Petersburg – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale