Selva është komarka (qark) në provincën Girona and Barcelona, në komunitetin e Katalonjës, Spanjë. Ky qark ka një popullsi prej 117393 banorë (2001), dhe një sipërfaqe prej 995.5 km2.

Selva
Komarka (qark)
Administrimi
Shteti Flamuri Spanja
Provinca Girona and Barcelona
Komuniteti Autonom  Katalonja
Kryeqyteti Santa Coloma de Farners
Komuna më e madhe Blanes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 995.5 km2
Popullsia 117393 banorë (2001)
Të dhëna të tjera
Vendasit selvatà (m.)
selvatana (f.)
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2

Lista e komunaveRedakto

Amer, Anglès, Arbúcies, Blanes, Breda, Brunyola, Caldes de Malavella, La Cellera de Ter, Fogars de la Selva, Hostalric, Lloret de Mar, Massanes, Maçanet de la Selva, Osor, Riells i Viabrea, Riudarenes, Riudellots de la Selva, Sant Feliu de Buixalleu, Sant Hilari Sacalm, Sant Julià del Llor i Bonmatí, Santa Coloma de Farners, Sils, Susqueda, Tossa de Mar, Vidreres, Vilobí d'Onyar

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  •   Commons: Selva – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale