110px-F1 logo svg.png

Formula 11973
Kampion:

Sezoni i kaluar - Sezoni i ardhshëm
Gara kampionale 15
Piloti kampion Flag of England.svg Jackie Stewart
Ekipi kampion Flag of England.svg Lotus
Koment:
Përdorimi i stampës

Kampionati botërorë në Formula 1 për vitin 1973 ishte kampionati i 24të botërorë i organizuar nga FIA. Ky kampionat filloi më 28 janar dhe mbaroi më 7 tetor pas 15 garave të zhvilluara.

Rezultatet e F1 1973 - komenteRedakto

Me përfundimin e sezonit të vitit 1973 automobili më i mirë ishte McLaren M23, i ndërrtuar në një koncept sikur Lotus 72 por me pezullim më bindës dhe me aerodinamikë më moderne.

StatistikatRedakto

Garat sezonaleRedakto

Nr. Gara Data Vendi Piloti fitues Ekipi fitues
1   F1 Argjentina - 1973 28 janar Oscar Gálvez Emerson Fittipaldi Lotus-Ford
2   F1 Brazili - 1973 11 shkurt Interlagos Emerson Fittipaldi Lotus-Ford
3   F1 Afrika Jugore - 1973 3 mars Kyalami Jackie Stewart Tyrrell-Ford
4   F1 Spanja - 1973 29 prill Montjuïc Emerson Fittipaldi Lotus-Ford
5   F1 Belgjika - 1973 20 maj Zolder Jackie Stewart Tyrrell-Ford
6   F1 Monako - 1973 3 qershor Monaco Jackie Stewart Tyrrell-Ford
7   F1 Suedia - 1973 17 qershor Scandinavian Raceway Denny Hulme McLaren-Ford
8   F1 Franca - 1973 1 korrik Paul Ricard Ronnie Peterson Lotus-Ford
9   F1 Anglia - 1973 14 korrik Silverstone Peter Revson McLaren-Ford
10   F1 Holanda - 1973 29 korrik Zandvoort Jackie Stewart Tyrrell-Ford
11   F1 Gjermania - 1973 5 gusht Nürburgring Jackie Stewart Tyrrell-Ford
12   F1 Austria - 1973 19 gusht Österreichring Ronnie Peterson Lotus-Ford
13   F1 Italia - 1973 9 shtator Monza Ronnie Peterson Lotus-Ford
14   F1 Kanada - 1973 23 shtator Mosport Park Peter Revson McLaren-Ford
15   F1 SHBA - 1973 7 tetor Watkins Glen Ronnie Peterson Lotus-Ford

Konstruktorët fituesRedakto

Pozita Ekipi Shasia Motori Gomat Pikë Fitore Podiume Pol pozita
1 Lotus-Ford 72D
72E
Ford Cosworth DFV 92 7 15 10
2 Tyrrell-Ford 005
006
Ford Cosworth DFV 82 5 15 3
3 McLaren-Ford M18C
M19C
M23
Ford Cosworth DFV 58 3 8 1
4 Brabham-Ford BT37
BT42
Ford Cosworth DFV 22 2
5 March-Ford 721G
731
Ford Cosworth DFV 14 2
6 Ferrari 312B2
312B3
Ferrari 001/1
Ferrari 001/11
14
7 BRM P160C
P160D
P160E
BRM P142 13 1
8 Shadow-Ford DN1 Ford Cosworth DFV 9 2
9 Surtees-Ford TS9A
TS14A
Ford Cosworth DFV 7 1
10 Iso Marlboro-Ford FX3B
IR
Ford Cosworth DFV 2
11 Tecno PA123B
E731
Tecno Series-P 1
12 Ensign-Ford N173 Ford Cosworth DFV

Pilotët fituesRedakto

Pozita Piloti ARG   BRA   RSA   ESP   BEL   MCO   SWE   FRA   GBR   DUT   DEU   AUT   ITA   CAN   USA   Pikë
1   Stewart 3 2 1 Ret 1 1 5 4 10 1 1 2 4 8 71
2   E.Fittipaldi 1 1 3 1 3 2 12 Ret Ret Ret 6 Ret 2 2 6 55
3   Peterson Ret Ret 11 Ret Ret 3 2 1 2 11 Ret 1 1 Ret 1 52
4   Cevert 2 10 NC 2 2 4 3 2 5 2 2 Ret 5 Ret DNS 47
5   Revson 8 Ret 2 4 Ret 5 7 1 4 9 Ret 3 1 5 38
6   Hulme 5 3 5 6 7 6 1 8 3 Ret 12 8 15 13 4 26
7   Reutemann Ret 11 7 Ret Ret Ret 4 3 6 Ret Ret 4 6 8 3 16
8   Hunt 6 4 3 3 Ret Ret 7 2 Ret 14
9   Ickx 4 5 Ret 12 Ret Ret 6 5 8 3 8 7 12
10   Beltoise Ret Ret Ret 5 Ret Ret Ret 11 Ret 5 Ret 5 13 4 9 9
11   Pace Ret Ret Ret Ret 8 Ret 10 13 Ret 7 4 3 Ret 18 Ret 7
12   Merzario 9 4 4 Ret 7 7 Ret 15 16 6
13   Follmer 6 3 Ret 14 Ret Ret 10 Ret Ret 10 17 14 5
14   Oliver Ret Ret Ret 10 Ret Ret Ret Ret 8 Ret 11 3 15 4
15   W.Fittipaldi 6 Ret Ret 10 Ret 11 Ret 16 Ret Ret 5 Ret Ret 11 NC 3
16   de Adamich 8 Ret 4 7 Ret Ret 3
17   Regazzoni 7 6 Ret 9 10 Ret 9 12 7 8 Ret 6 Ret 8 3
18   Lauda Ret 8 Ret Ret 5 Ret 13 9 12 Ret Ret Ret Ret Ret 2
19   Ganley NC 7 10 Ret Ret Ret Ret 14 9 9 NC NC 6 12 1
20   van Lennep 6 9 Ret 1
21   Amon 6 Ret Ret Ret 10 WD 1
22   Hailwood Ret Ret Ret Ret Ret 8 Ret Ret Ret Ret 14 10 7 9 Ret 0
23   Beuttler 10 Ret Ret NC 7 11 Ret 8 11 Ret 16 Ret Ret Ret 0
24   Mass Ret 7 Ret 0
25   Pescarolo 8 Ret 10 0
26   G.Hill Ret 9 Ret Ret 10 Ret NC 13 Ret 14 16 13 0
27   Galli Ret 9 11 Ret Ret 0
28   Scheckter 9 Ret Ret Ret Ret 0
29   Stommelen 11 Ret 12 12 0
30   Jarier Ret Ret NC Ret Ret Ret Ret Ret NC 11 0
31   Bueno 12 0
32   von Opel 15 13 DNS Ret Ret DNS Ret 0
33   Schenken 14 0
34   Purley Ret Ret WD 16 Ret 0
  Pretorius Ret Ret NC Ret Ret Ret Ret Ret NC 0
  Wisell Ret Ret 0
  Williamson Ret Ret 0
  Watson Ret Ret 0
  Keizan NC 0
  Charlton Ret 0
  McRae Ret 0
  Gethin Ret 0
  Redman DSQ 0
Pozita Piloti ARG   BRA   RSA   ESP   BEL   MCO   SWE   FRA   GBR   DUT   DEU   AUT   ITA   CAN   USA   Pikë
Ngjyra / Rezultatet
Fitues
i dyti
i treti
Mbaroi, me pikë
Mbaroi, pa pikë
Nuk mbaroi (Ret)
Nuk u kualifikua (DNQ)
Diskualifikim (DSQ)
S'ka marr pjesë /
përjashtuar (Ex)

Shiko dhe këtëRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto