Shaqir Veseli është piktor, skenograf, kineast dhe autor i filmave të Animuar i lindur në 1957 nga Fushë-Kruja Krujë.

Shaqir Veseli - artisti pamor

Formimi artistik

Redakto
  • Veseli ka kryer Liceun Artistik të Tiranës 1982 dhe Akademinë e Arteve të Bukura në vitin 1986.Më pas ai ka kontribuar me dije për studentët në Universiteti i Arteve si pedagog i jashtëm në degën Skenografi.

Shih edhe

Redakto

Jeta profesionale

Redakto
  • Shaqir Veseli është autor i disa filmave vizatimor ku ndër më të njohurit vlerësohet Kafeneja dhe Guernika prezantuar tek TIFF - Tirana International Film Festival dhe Anifest Rozafa - Festivali Ndërkombtar i Filmit Vizatimor. Si krijues i Animacionit në bashkpunim me kolegun dhe regjisorin Artan Maku ka qënë prezent në Festivalet e përvitshme kombtare në Tiranë dhe Kosovë si dhe në metropolet Europiane të Filmit.
  • Si piktor filmi është vlerësuar me trofe në filmat
  • Kolonel Bunker nga regjisori Kujtim Çashku
  • dhe tek filmi Parrullat nga regjisori Gjergj Xhuvani me skenarin e Ylljet Aliçka nga libri Parrullat me gurë.
  • Në vitin 2003 hap ekspozitën e parë së bashku me skulptorin Fatos Kola tek Qendra Ndërkombëtare e Kulturës ose Piramida në Tiranë. Vepra e tij si artist pamor është e pranishme dhe në koleksionin e artit modern tek Galeria Kombëtare e Arteve.

Referime

Redakto

bksh.al

Lidhje të jashtme

Redakto