Shirley Temple Black (23 prill 1928 - 10 shkurt 2014) ishte aktore e filmit dhe televizionit, këngëtare dhe vallëtare amerikane. Ajo filloi karrierën e saj si aktore në moshën tre vjeçare.

Shirley Temple
ShirleyTemple in 1944.jpg
Shirley Temple në vitin 1944
Informacione personale
Ditëlindja 23 prill 1928
Vendlindja Santa Monica, Kalifornia, SHBA
Ditëvdekja 10 shkurt 2014 (85 vjeçare)
Vendvdekja Woodside, Kalifornia, SHBA
Role të shquar Barbara Marshall
Filma & seriale 
 shquar
I'll Be Seeing You
Bashkëshort(ja) John Agar, Charles Alden Black
Faqja zyrtare www.shirleytemple.com

FamiljaRedakto

Temple lindi më 23 prill 1928. Ajo ishte vajza e Gertrude Amelia Temple dhe George Francis Temple. Familja e saj ishte me origjinë angleze, gjermane dhe holandeze. Ajo kishte dy vëllezër: George Francis, Jr., dhe John Stanley.

Jeta personaleRedakto

Në vitin 1945, Temple u martua me John Agar. Në vitin 1948, lindi vajza e tyre me emrin Linda Susan. Ata e bënë dy filma së bashku: "Fort Apache" (1948) dhe "Adventure in Baltimore" (1949). Ata u divorcuan më 5 dhjetor 1949.

Në vitin 1950, ajo u martua me Charles Alden Black. Çiftet mbetën të martuar për 54 vjet deri më 4 gusht 2005, ku Charles Alden vdiq në shtëpi nga një sëmundje.

VdekjaRedakto

Shirley Temple vdiq më 10 shkurt 2014, në moshën 85. Familja e saj thojnë se ajo vdiq nga shkaqet naturale.

FilmografiaRedakto

Viti Titulli Roli
1932 The Red-Haired Alibi Gloria Shelton
1933 Out All Night Fëmija (si Shirley Jane Temple)
To the Last Man Mary Stanley
1934 Carolina Joan Connelly
Mandalay (Skena është hequr)
As the Earth Turns Fëmijë
Stand Up and Cheer! Shirley Dugan
Change of Heart Shirley - Vajza në aeroplan
Little Miss Marker Marthy 'Marky' Jane
Now I'll Tell Mary Doran
Baby Take a Bow Shirley Ellison
Now and Forever Penelope 'Penny' Day
Bright Eyes Shirley Blake
1935 The Little Colonel Lloyd Sherman
Our Little Girl Molly Middleton
Curly Top Elizabeth Blair
The Littlest Rebel Virginia 'Virgie' Cary
1936 Captain January Helen 'Star' Mason
Poor Little Rich Girl Barbara Berry
Dimples Sylvia 'Dimples' Dolores Appleby
Stowaway Barbara 'Ching-Ching' Stewart
1937 Wee Willie Winkie Priscilla 'Winkie' Williams
1938 Rebecca of Sunnybrook Farm Rebecca Winstead
Little Miss Broadway Betsy Brown Shea
Just Around the Corner Penny Hale
1939 The Little Princess Sarah Crewe
Susannah of the Mounties Susannah 'Sue' Sheldon
1940 The Blue Bird Mytyl
Young People Wendy Ballantine
1941 Kathleen Kathleen Davis
1942 Miss Annie Rooney Annie Rooney
1944 Since You Went Away Bridget 'Brig' Hilton
I'll Be Seeing You Barbara Marshall
1945 Kiss and Tell Corliss Archer
1947 Honeymoon Barbara Olmstead
The Bachelor and the Bobby-Soxer Susan
That Hagen Girl Mary Hagen
1948 Fort Apache Philadelphia Thursday
1949 Mr. Belvedere Goes to College Ellen Baker
Adventure in Baltimore Dinah Sheldon
The Story of Seabiscuit Margaret O'Hara Knowles
A Kiss for Corliss Corliss Archer