Simón Bolívar (spanjisht: Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios Ponte y Blanco) (Karakas, 24 korrik 1783Santa Marta, 17 dhjetor 1830) ishte gjeneral, patriot, dhe revolucionar venezuelian i cili u nderua me tittulli Libertador (Çlirimtar). U shqua për udhëheqjen e vendeve të tanishme të Venezuelës, Bolivisë, Kolumbisë, Ekuadorit, Perusë dhe Panamasë drejt pavarësisë nga Perandoria spanjolle.

Simón Bolívar
Portrait of Simón Bolívar by Arturo Michelena.jpg
Presidenti i parë i Gran Colombia
Në zyrë
24 shkurt 1819 – 4 maj 1830
Vice President Francisco de Paula Santander
Pasuar nga Domingo Caycedo
Presidenti i parë i Bolivisë
Në zyrë
12 gusht 1825 – 29 dhjetor 1825
Pasuar nga Antonio José de Sucre
6th Presidenti i 6-të i Perusë
Në zyrë
10 shkurt 1824 – 28 janar 1827
Pasardhësi José Bernardo de Tagle, Marquis of Torre-Tagle
Pasuar nga Andrés de Santa Cruz
Presidenti i Republikës së Tretë të Venezuelës
Në zyrë
tetor 1817 – 24 shkurt 1819
Pasardhësi Vetë ai
Pasuar nga José Antonio Páez
(President i Venezuelës)
Presidenti i Republikës së Dytë të Venezuelës
Në zyrë
1813 – 16 korrik 1814
Pasardhësi Francisco de Miranda
(si President i Republikës së Parë të Venezuelës
Pasuar nga Vetë ai
Detaje personale
Lindi 24 korrik 1783
Karakas, Kapiteneria e Përgjithshme e Venezuelës (Mbretëria e Venezuelës), Perandoria spanjolle
Vdiq 17 dhjetor 1830 (47 vjet)
Santa Marta, Gran Colombia
(tani në Kolumbi)
Shkaku i vdekjes Tuberkuloza
Nacionaliteti spanjoll (deri më 1810) kolumbian (1810-1830)
venezuelan (1813-1819)
Bashkëshort/e María Teresa Rodríguez del Toro y Alayza (es)
Partner bashkëjetues Doña Manuela Sáenz y Aizpuru
Nënshkrimi

Bolívar lindi në një familje të pasur dhe siç ishte e zakonshme për trashëgimtarët e familjeve të klasës së lartë në kohën e tij, u dërgua për t'u shkolluar jashtë në një moshë të re, duke arritur në Spanjë kur ishte 16 vjeç dhe më vonë u zhvendos në Francë. Ndërsa ishte në Evropë, ai u njoh me idetë e iluminizmit, të cilat më vonë e motivuan atë për të përmbysur spanjollët në fuqi në kolonialin e Amerikës së Jugut. Duke përfituar nga çrregullimi në Spanjë i nxitur nga Lufta Gadishullore, Bolívar filloi fushatën e tij për pavarësi në vitin 1808.[1] Fushata për pavarësinë e Granadës së Re u konsolidua me fitoren në Betejën e Boyacá më 7 gusht 1819. Ai krijoi një kongres kombëtar të organizuar brenda tre vjetësh. Pavarësisht nga një numër pengesash, duke përfshirë ardhjen e një force ekspedituese spanjolle të paparë të madhe, revolucionarët mbizotëruan përfundimisht, duke arritur kulmin në fitoren patriotike në Betejën e Carabobo në vitin 1821, e cila e bëri Venezuelën një vend të pavarur.

Pas këtij triumfi mbi monarkinë spanjolle, Bolívar mori pjesë në themelimin e bashkimit të parë të kombeve të pavarura në Amerikën Latine, Gran Colombia, e të cilit ishte president nga viti 1819 deri më 1830. Përmes fushatave të mëtejshme ushtarake, ai dëboi sundimtarët spanjollë nga Ekuadori, Peru, dhe Bolivia, e fundit nga të cilat u emërua pas tij. Ai ishte njëkohësisht president i Gran Colombia (Venezuela e sotme, Kolumbi, Panama dhe Ekuador), Peru dhe Bolivi, por menjëherë më pas, i dyti në komandë, Antonio José de Sucre, u emërua president i Bolivisë. Bolívar synonte një Amerikë të fortë dhe të bashkuar spanjolle në gjendje të përballonte jo vetëm kërcënimet që vijnë nga Spanja dhe [[Aleanca e Shenjtë] Evropiane, por edhe me fuqinë në zhvillim të Shteteve të Bashkuara. Në kulmin e fuqisë së tij, Bolívar sundoi mbi një territor të gjerë nga kufiri argjentinas deri në Detin Karaibe.

Bolívar zhvilloi 100 beteja, nga të cilat 79 ishin të rëndësishme dhe gjatë fushatave të tij hipi mbi kalë 70,000 kilometra, që është 10 herë më shumë se Hanibali, tre herë më shumë se Napoleoni dhe dy herë më shumë se Aleksandri i Madh.[2] Bolívar shihet si një ikonë kombëtare në pjesën më të madhe të Amerikës së Jugut moderne dhe konsiderohet si një nga heronjtë e mëdhenj të lëvizjeve të pavarësisë Hispanike të fillimit të shekullit të 19-të, së bashku me José Miguel Carrera, José de San Martín, Francisco de Miranda dhe të tjerë. Kah fundi i jetës së tij, Bolívar u dëshpërua nga situata në rajonin e tij të lindjes, me citatin e famshëm "të gjithë ata që i shërbyen revolucionit kanë lëruar detin". Në një fjalim në Kongresin Themelues të Republikës së Kolumbisë, Bolívar deklaroi "Bashkëqytetarë! Unë skuqem kur them këtë: Pavarësia është e vetmja përfitim që kemi fituar, në dëm të të gjithë pjesës tjetër".[3]

Jeta e hershmeRedakto

Simón Bolívar lindi në Karakas, Kapiteneria e Përgjithshme e Venezuelës, më 24 korrik 1783.[4] Ai u pagëzua si Simón José Antonio de la Santísima Trinidad Bolívar y Palacios. Nëna e tij ishte María de la Concepción Palacios y Blanco dhe babai i tij ishte koloneli Don Juan Vicente Bolívar y Ponte. Ai kishte dy motra të mëdha dhe një vëlla: María Antonia, Juana dhe Juan Vicente. Një motër tjetër, María del Carmen, vdiq në lindje.

Kur Bolívar ishte një foshnjë, për të kujdesej Doña Ines Manceba de Miyares dhe skllavi i familjes, Hipólita. Disa vjet më vonë, ai u kthye në kujdesin e prindërve të tij, por kjo përvojë do të kishte një efekt të madh në jetën e tij. Babai i tij vdiq para ditëlindjes së tretë të Bolívar nga tuberkulozi, dhe nëna e tij vdiq kur ai ishte gati nëntë vjeç.

Pas vdekjes së nënës së tij, Bolívar u vu nën kujdestarinë e një instruktori, Miguel José Sanz, por kjo marrëdhënie nuk funksionoi dhe ai u kthye në shtëpi. Ai vazhdoi të merrte mësime private nga profesorët e njohur Andrés Bello, Guillermo Pelgrón, Jose Antonio Negrete, Fernando Vides, At Andújar dhe Don Simón Rodríguez, i njohur më parë si Simón Carreño. Don Simón Rodríguez u bë mësuesi, shoku dhe këshilltari i Bolívar. Ai e mësoi atë si të notonte dhe të hipte mbi kuaj, si dhe për lirinë, të drejtat e njeriut, politikën, historinë dhe sociologjinë. Më vonë gjatë jetës, Rodríguez ishte thelbësor në vendimin e Bolívar për të filluar revolucionin, duke i ngulitur atij idetë e lirisë, iluminizmit dhe lirisë. Në ndërkohë, Bolívar u kujdes më së shumti nga infermierja e tij, skllavi i tij Hipólita, të cilin më vonë ai e quajti "nëna e vetme që kam njohur".

Kur Bolívar ishte katërmbëdhjetë vjeç, Don Simón Rodríguez u detyrua të largohej nga vendi pasi u akuzua për përfshirje në një komplot kundër qeverisë spanjolle në Karakas. Bolívar pastaj hyri në akademinë ushtarake të Milicias de Aragua. Në vitin 1800, ai u dërgua në Spanjë për të ndjekur studimet e tij ushtarake në Madrid, ku qëndroi deri më 1802. Në vitin 1804, ai jetoi në Francë dhe udhëtoi në vende të ndryshme. Ndërsa ishte në Milano, Bolívar dëshmoi kurorëzimin e Napoleonit si Mbret i Italisë (një mbretëri në bashkim personal me Francën në Italinë veriore moderne), një ngjarje që i la një përshtypje të thellë. Edhe nëse nuk ishte dakord me kurorëzimin, ai ishte shumë i ndjeshëm ndaj nderimit popullor të frymëzuar nga heroi.

ReferimetRedakto

  1. ^ ed, Thomas Riggs (2013). The literature of propaganda (në anglisht). Detroit [u.a.]: St. James Press. fq. 153–55. ISBN 978-1-55862-859-5.
  2. ^ Toro Hardy, Alfredo, Understanding Latin America (2017), World Scientific, New Jersey, p. 47
  3. ^ quoted in Jeremy Adelman, "Independence in Latin America" in The Oxford Handbook of Latin American History, José C. Moya, ed. New York: Oxford University Press 2011, p. 153.
  4. ^ Arana, M., 2013, Bolivar, New York: Simon & Schuster, ISBN 978-1-4391-1019-5