Sllovakia në Festivalin Evropian të Këngës


SllovakiaFestivalin Evropian të Këngës filloi pjesëmarrjen në vitin 1994. I interesuar si shtet pjesëmarrës Sllovakia mori pjesë në një seleksion të disa shteteve në vitin 1993 por nuk u kualifikua të merrte pjesë në Festivalin Evropian të Këngës 1993. Në vitin 1994 Sllovakia bëri debitimin dhe mori vendin e 19-të me 15 pikë. Në vitin 1995 Sllovakia u largua nga Festivali Evropian i Këngës por vitin 1996 në Norvegji bëri kthimin. Gjithashtu pas Festivalit Evropian të Këngës 1997 Sllovakia prap u largua. Vitin 1998 Sllovakia u kthye dhe mori vendin e 21-të me 8 pikë.

Sllovakia
Flag
Televizioni transmetuesSTV
Eventi përzgjedhësEurosong (2009->)
Paraqitjet
Paraqitjet4
Paraqitja e parë1994
Rezultatet më të mira18-të ; 1996
Rezutatet jo të miraPara Fundit GjF ; 2009
Link
Faqja zyrtare: Sllovakia në Eurovizion

1999, Sllovakia u tërhoq nga Eurovizioni duke mos u kthyer për 10 vjet.

Në vitin 2009 pikërisht në Festivalin Evropian të Këngës 2009MoskëRusisë, Sllovakia bëri kthimin pas 10 vjetësh.

Si riprezantues të herës së 4 ishin 2 këngëtarë të njohur Sllovak Kamil Mikulčík dhe Nela Pocisková të cilët nuk ishin aq të gëzuar për rezultatet dhe morën vendin e para-fundit me 8 pikë.

Sllovakia ka bëri konfirmimin e pjesëmarrjes edhe për Festivalin Evropian të Këngës 2010 që do mbahet në Oslo.

PjesëmarrësitRedakto

Viti Performuesi Kënga Finale Pikët Gjysmë Pikët
1994 Tublatanka "Nekonečná pieseň" 19 15
1996 Marcel Palonder "Kým nás máš" 18 19
1998 Katarína Hasprová "Modlitba" 21 8
2009 Kamil Mikulčík dhe Nela Pocisková "Leť tmou" 18 8
2010 Kristína Peláková[1][2] "Horehronie"[1][2]

ReferimeRedakto

  1. ^ a b Brey, Marco (2010-02-27). "Kristína to represent Slovakia!". European Broadcasting Union. Marrë më 27 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Klier, Marcus (2010-02-27). "Slovakia sends Kristina to the Eurovision Song Contest". ESCToday. Arkivuar nga origjinali më 23 mars 2010. Marrë më 27 shkurt 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Nuk lejohet formatim teksti në: |publisher= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtmeRedakto