Festivali Evropian i Këngës 1996

Festivali Evropian i Këngës 1996 ishte edicioni i 41-të i Festivalit vjetor Evropian të Këngës. Ai u zhvillua në Oslo, Norvegji, pas fitores së Secret Garden në konkursin e vitit 1995Dublin, Irlandë me këngën "Nocturne".

Festivali Evropian i Këngës 1996
ESC 1996 Map.svg
Datat
Finalja 18 maj 1996
Pritës
Vendi Oslo Spektrum
Oslo, Norvegji
Prezantues Ingvild Bryn
Morten Harket
Kryetar Pål Veiglum
Mbikëqyrës ekzekutiv Christine Marchal-Ortiz
Producent ekzekutiv Odd Arvid Strømstad
Transmetuesi pritës Norsk rikskringkasting (NRK)
Akti hapës "Heaven's Not For Saints" performuar nga Morten Harket
Akti interval "Beacon Burning", performuar nga Nils Gaup & Runar Borge feat. Aamil Paus
Pjesëmarrës
Numri i pjesëmarrësve 23
Shtetet debutuese Asnjë
Shtetet që kthehen
Shtetet që nuk kthehen
Votimi
Sistemi i votimit Secili shtet jep nga 12, 10, 8–1 pikë për 10 këngët e tyre të preferuara.
Zero pikë Asnjë
Kënga fituese Flag of Republika e Irlandës Irlanda
"The Voice"

U mbajt më 18 maj 1996 në Oslo Spektrum. Prezantuesit ishin Morten Harket dhe Ingvild Bryn. Harket, këngëtari kryesor i a-ha, hapi shfaqjen me një performancë të këngës së tij "Heaven's Not for Saints", i cili ishte një hit në Norvegji në atë kohë. Njëzet e tri vende morën pjesë në garë, me Eimear Quinn të Irlandës kurorëzoi fituesin pas votimit përfundimtar, me këngën, "The Voice". Kënga u shkrua nga Brendan Graham, i cili gjithashtu kompozoi fituesin e vitit 1994 "Rock 'n' Roll Kids". Ishte gjithashtu një fitore rekord e shtatë - dhe më e fundit - për Irlandën.

Një raund parakualifikimi vetëm audio jo-televiziv u organizua nga Unioni Evropian i Transmetimeve (EBU), në mënyrë që të rendiste në listën e ngushtë numrin e kombeve pjesëmarrëse që do të konkurronin në finalen televizive nga njëzet e nëntë, në njëzet e tre më të menaxhueshme.[1] Gjermania, Izraeli, Danimarka, Hungaria, Rusia, Maqedonia dhe Rumania nuk arritën të kualifikohen. Maqedonia përfundimisht bëri debutimin e tyre në 1998. Konkursi i vitit 1996 mbetet i vetmi Eurovision pa një hyrje gjermane në Finalen e Madhe të konkursit. 

VendndodhjaRedakto

 
Oslo Spektrum, Oslo - vendi pritës i konkursit 1996.

Oslo është kryeqyteti dhe qyteti më i populluarNorvegji. Ai përbën një qark dhe një komunë. Për herë të parë, kryeqyteti norvegjez organizoi konkursin. Kjo ishte hera e dytë që ngjarja u vu në skenë në Norvegji, pas konkursit të vitit 1986Bergen. Oslo Spektrum, një arenë shtëpie me shumë qëllime, u zgjodh si vendi pritës. Hapur në dhjetor 1990, ai është i njohur kryesisht për mbajtjen e ngjarjeve të mëdha të tilla si Koncerti vjetor i Çmimit Nobel për Paqen dhe koncertet nga artistë me famë kombëtare dhe ndërkombëtare

RezultatetRedakto

Rendi Shteti Artist Këngë Gjuha[2][3] Vendi Pikë
01   Turqia Şebnem Paker "Beşinci Mevsim" Turqisht 12 57
02   Britania e Madhe Gina G "Ooh Aah... Just a Little Bit" Anglisht 8 77
03   Spanja Antonio Carbonell "¡Ay, qué deseo!" Spanjisht 20 17
04   Portugalia Lúcia Moniz "O meu coração não tem cor" Portugalisht 6 92
05   Qiproja Constantinos "Mono gia mas" (Μόνο για μας) Greqisht 9 72
06   Malta Miriam Christine "In a Woman's Heart" Anglisht 10 68
07   Kroacia Maja Blagdan "Sveta ljubav" Kroatisht 4 98
08   Austria George Nussbaumer "Weil's dr guat got" Alemniko-gjermanishte e lartë 10 68
09   Zvicra Kathy Leander "Mon cœur l'aime" Frëngjisht 16 22
10   Greqia Marianna Efstratiou "Emis forame to himona anixiatika"

(Εμείς φοράμε το χειμώνα ανοιξιάτικα)
Greqisht 14 36
11   Estonia Maarja-Liis Ilus & Ivo Linna "Kaelakee hääl" Estonisht 5 94
12   Norvegjia Elisabeth Andreassen "I evighet" Norvegjisht 2 114
13   Franca Dan Ar Braz & l'Héritage des Celtes "Diwanit Bugale" Bretonisht 19 18
14   Sllovenia Regina "Dan najlepših sanj" Sllovenisht 21 16
15   Holanda Maxine & Franklin Brown "De eerste keer" Holandisht 7 78
16   Belgjika Lisa del Bo "Liefde is een kaartspel" Holandisht 16 22
17   Irlanda Eimear Quinn "The Voice" Anglisht 1 162
18   Finlanda Jasmine "Niin kaunis on taivas" Finlandisht 23 9
19   Islanda Anna Mjöll "Sjúbídú" Islandisht 13 51
20   Polonia Kasia Kowalska "Chcę znać swój grzech..." Polonisht 15 31
21   Bosnja dhe Hercegovina Amila Glamočak "Za našu ljubav" Boshnjakisht 22 13
22   Sllovakia Marcel Palonder "Kým nás máš" Sllovakisht 18 19
23   Suedia One More Time "Den vilda" Suedisht 3 100

ReferimeRedakto

  1. ^ "Eurovision Song Contest 1996". eurovision.tv (në anglisht). European Broadcasting Union. 18 maj 1996. Marrë më 21 tetor 2014.
  2. ^ "Eurovision Song Contest 1996 Languages" (në anglisht). The Diggiloo Thrush. Marrë më 5 mars 2012.
  3. ^ "Eurovision Song Contest 1996". 4Lyrics.eu (në anglisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 tetor 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

Lidhje të jashtmeRedakto