Dallime mes rishikimeve të "Marin Mema"

2.455 bytes added ,  2 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
v
'''Marin Mema''' (lindur më [[22 Mars|22 mars]] [[1981]][[Tirana|Tiranë, Shqipëri)]] është një gazetar shqiptar. Ai punon për televizionin [[Top Channel]] dhe gazetën [[Shqip (gazetë)|Shqip]].
 
== Jetëshkrimi ==
Është diplomuar për gazetari në korrik të vitit 2003 pranë Departamentit të Gazetarisë në Fakultetin e Histori-Filologjisë të Universitetit të Tiranës. Është gjithashtu titullar i një Masteri për ''Shkenca politike dhe marrdhenie nderkombetare''.
Mema rrjedh nga një familje me prejardhje nga [[Rrethi i Kolonjës|Kolonja]]. Më 1999, pasi kreu shkollën e mesme të gjuhëve të huaja "Asim Vokshi" në Tiranë u regjistrua për degën e gazetarisë në [[Universiteti i Tiranës|Universitetin e Tiranës]]. Mema u diplomua për [[Gazetaria|gazetari]] në korrik të vitit 2003 pranë departamentit të gazetarisë të UT-së. Është gjithashtu titullar i një masteri për shkenca politike dhe marrëdhenie ndërkombëtare që e mori më 2008 pas studimeve në Shkollën Shqiptare të Studimeve Politike që sot njihet si [[Akademia e Studimeve Politike]].
 
Marin Mema gjatë punon aktualisht gazetar pranë Departamentit të Informacionit në [[Top Channel]] dhe boton rregullisht opinione në disa të përditëshme. Prej vititviteve 2009-2016 ështëishte realizues i ciklit te reportazheve "Shqipëria Tjetër" që transmetohentransmetoheshin në Top Channel dhe Top News. Marin Mema është realizuesrealizoi gjithashtu i një sërë dokumentarësh si ai "Shqiponjat kufitare" (për shqiptarët në Sanxhakun e Serbisë), "Gjurmët e historisë" (për zonat dhe fshatrat e shqiptarëve në Greqi ([[Bellkameni|Bellkamen]], [[Negovani|Negovan]], Follorine,[[Follorina|Follorinë]] dhe [[Kosturi (Greqi)|Kostur]]), Çameria"Çamëria, përse kanë frikë grekët" (ku jepet jeta e sotme në këto zona dhe gjurmët që nuk janë shuar), "Manastiri në Maqedoni, Sarajevo në Bosnje, Ulqini, Plava" dhe Gucia, Reka, Dibra e madhe, komunitetet shqiptare në SHBA, Itali, Greqi, Maqedoni, Mal të zi, Serbi, Turqi e më tej kanë qënë në fokus të dokumentarëve dhe reportazheve.
 
Në gusht 2012 është shpallur ''"non grata''" nga shtetiRepublika Greke siGreqisë pasojëme eakuzën emisionevepër kërcënimtijsigurisë kombëtare dhe rendit publik<ref>{{cite news|title=Marin Mema e Tahir Veliu: Dy shqiptarët e shpallur “non grata” nga Greqia|url=http://ina-online.net/marin-mema-e-tahir-veliu-dy-shqiptaret-e-shpallur-non-grata-nga-greqia/|publisher=Iliria News Agency|date=5 nëntor 2016}}</ref>. Kjo erdhi pas disa emisioneve të realizuara në zona të ndryshme të [[Çamëria|Çamërisë]].
 
Në vitin 2015 Mema filloi me realizimin e një cikli dokumentarësh që mban emrin "Gjurmë Shqiptare" po ashtu në Top Channel dhe Top News.
Fitues i disa çmimeve të gazetarisë.
 
Në prill 2016 gjatë realizimit të një dokumentari ndalohet nga forcat speciale maqedonase në [[Shkupi|Shkup]] dhe mbahet në komisariatin qëndror të qytetit për mbi gjashtë orë.
Fitues i çmimit “Hasan Prishtina”. - 2017
 
== Çmime dhe nderime ==
 
==Botime= 2005 ===
* Qetësi shurdhuese - 2003
* Çmenduria e fundit : poezi - 2004
 
* Çmimi i parë për reportazhin "Avokatët e Djallit", i shpallur si reportazhi më i mirë investigativ mbi vetëvrasjen e fëmijëve në Shqipëri
 
=== 2012 ===
 
* Reporteri më i mirë 2011-2012 (zgjedhur nga Akademia e Pavarur e Audiencës)
* Një nga 10 personalitetet e vitit 2012 (zgjedhur nga revista "Klan")
 
=== 2013 ===
 
* Ambasador i "Vullnetit të mirë" për diversitetin kulturor, PNUD
 
=== 2014 ===
 
* Gazetari më i mirë i vitit 2014, përzgjedhur nga Unioni i Gazetarëve Shqiptare
* Akordim i titullit të Mirënjohjes nga Organizata "Albanian Roots", SHBA
 
=== 2015 ===
 
* "Njeriu i vitit 2015", shpallur nga Fondacioni "Harpa"
* Reportazhi mbi fshatin Malbardhë i ciklit “Shqipëria Tjetër” merr vendin e pestë mes 100 kandidaturave nga e gjithë bota për çmimin Jacques Chirac (Paris)
* Çmimi "O sa mirë me qenë Shqiptar" nga shoqata e tifozave "Kuq e Zi"
 
=== 2016 ===
 
* Një nga 10 personalitet e vitit 2016, 2017, 2018 (rezultat i sondazhit te publikut në Top Channel)
* Titulli "Mirënjohja e Labërisë", Vlorë
 
=== 2017 ===
 
* Titulli "Hasan Prishtina", dorëzuar nga Kryeministri i Kosovës, z. [[Ramush Haradinaj]], Prishtinë
 
=== 2018 ===
 
* Çmim i mirënjohjes nga "Shoqata Çamëria"
* Çmim i mirënjohjes nga "Shoqata e Prodhuesve Shqiptarë" me motivacionin për promovimin e vazhdueshëm të vlerave autentike shqiptare dhe zbulimin e gjurmëve brenda dhe jashtë vendit
* Çmim i mirënjohjes nga <nowiki>''</nowiki>Shoqata Kongresi i Bashkimit" në Manastir ([[Maqedonia e Veriut|Maqedoni e Veriut]])
* Gazetari i vitit nga gazeta "Koha Jonë’" (rezultat i sondazhit të lexuesëve)
 
=== 2019 ===
 
* Titulli "Qytetar Nderi" i Beratit
 
==Vepra==
 
* 2003: "Qetësi shurdhuese", roman botuar te shtëpia botuese "Dudaj"
* 2004: "Çmenduria e Fundit", përmbledhje me poezi botuar te shtëpia botuese "Ora"
 
== Burimet ==
[[Kategoria:Lindje 1981]]
[[Kategoria:Njerëz që jetojnë]]