Ndryshimi mes inspektimeve të "F.C. Internazionale Milano"

(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 2 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0)
{{main|San Siro}}
[[Skeda:Scudo2009.jpg|thumb|250px|Stadiumi San Siro (''Giuseppe Meazza'').]]
Stadiumi i Interit është [[San Siro]] kame 80,018 vende, njohuri cili njihet zyrtarisht si ''Stadio Giuseppe Meazza'' pasinder lojtaritë lojtarit i cili ka luajtur me të dy skuadrat. Për këtë stadium përdoret më shpesh emri San Siro, sepse zona rreth stadiumit e ka emrin San Siro. Giuseppe Meazza ka qënë stadiumi i [[A.C. Milan|AC MilanMilanit]] që në vitin 1926, sepsekur u ndertuandërtua privatisht nga Presidentipresidenti i mëparshemasaj kohe i Milanitklubit [[Piro Pirelli]]. Ky stadiumNdërtimi u ndërtuakrye nga 120 puntorë dhe kohau e ndertimit ishtedesh 13 muaj e gjysëm që të përfundonte. Stadiumi ishte në pronesi të [[A.C.klubit Milan|ACderi Milan]]sa derisaj'u eshit moribashkisë pronësinë bashkia e qytetit. vitin 19471935, kydhe stadium unga ndaviti 1947, është ndarë me klubin tjetër të [[Milano]]sqytetit, Interin.
 
Ndeshja e parë u luajt në vitin 1926, kur Inter mundi [[A.C. Milan|Milanin]] me rezultatin 6–3 në një ndeshje miqësore. Milan luajti ndeshjen e saj të parë në [[Seria A]] në San Siro më 19 shtator 1926 kur u mund nga ''Sampierdarenese'' që tani quhet [[U.C. Sampdoria|Sampdoria]]. Në fillim kapaciteti i stadiumit ka qënë me 35,000 vende. Më pas stadiumi i rikonstruktua për [[1990 FIFA Kupa e Botës|Kupën e Botës 1990]] që u mbajt në [[Italia|Itali]]. Në verën e vitit 2008, kapaciteti i stadiumit arriti 80.018 vende, për të plotësuar standartet e [[UEFA]].