Ndryshimi mes inspektimeve të "Ebu el-Velid"

87 bytes added ,  1 muaj më parë
Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7
v
(Lidhje të jashtme të shpëtuara: 1 Lidhje të jashtme të etiketuara si të vdekura: 0) #IABot (v2.0.7)
 
 
==Vdekja==
Ebu el-Velidi u vra nga Batalionet Speciale "Lindje" e [[Sulim Yamadayev]]<ref name=hunters>{{cite web |url=http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/article522637.ece |title=Going in hard with the guerrilla hunters of Chechnya |work=The Sunday Times |date=15 May 2005 |accessdate=10 July 2011 |archiveurl=httphttps://www.webcitation.org/6056CBXQs?url=http://www.timesonline.co.uk/tol/news/world/article522637.ece |archivedate=10 Julykorrik 2011 |url-status=live }}</ref> në Çeçeni më 16 prill 2004. Pas bombardimeve të rënda që kishte kjo zonë, snajperistat e sulmuan papritur dhe vran el-Velidin.<ref name=urduni>{{cite web|url=http://www.webcitation.org/5zjhTrcg6 |title=ABU HAFS AL-URDANI: THE QUIET MUJAHID |publisher=North Caucasus Analysis Volume: 6 Issue: 5 |date=1 February 2005 |accessdate=11 July 2011}}</ref>
 
Vëllai tij Ali El Ghamdi ka thënë se Ebu el-Velidi u zu pritë dhe u qëllua nga forcat ruse në një pyll afër fshatit Tsa-Vedeno. Aliu tha se shokët e el-Velidit e fshehë trupin e tij nga forcat ruse në pyll dhe më vonë e varrosën. Dëshira e Ebu el-Velidit nuk ishte që ta filmonin pas vdekjes së tij.