Dallime mes rishikimeve të "Ishulli i thesarit"

1.166 bytes removed ,  9 muaj më parë
v
wikidata interwiki
(Refuzoi 6 ndryshimet e fundit të tekstit dhe riktheu rishikimin 1186108 nga Roboti Tung)
Etiketa: Reverted
v (wikidata interwiki)
Etiketa: Manual revert
 
 
Xhim Houkinsi është një djalë i ri që jeton në një han i cili quhet "Admiral Benbou". Ai atje jeton më të jatin dhe më të jëmën. Një ditë tek dera e hanit shfaqët një burë i çuditshëm. Ai u thoshte njerëzve të tjerë që ta thërrisnin vetëm "kapitën". Ai jetoi një kohë të gjatë atje. Ditën ai shkonte të vështronte tek gjiri ose ulej tek shkëmbinjtë dhe vështronte përtej detit më një dylbi prej bakri. Netëve ai ulej pranë zjarrit dhe pinte rum. Një ditë ai e hoqi mënjanë Xhim Houkinsin dhe i premtoi një monedhë argjendi në qoftë së Xhimi do ti bënte sytë katër që të shikonte një njëri më këmbë të prerë.
 
[[ar:جزيرة الكنز]]
[[az:Dəfinələr adası (roman)]]
[[bg:Островът на съкровищата]]
[[bn:ট্রেজার আইল্যান্ড (উপন্যাস)]]
[[ca:L'illa del tresor]]
[[cs:Ostrov pokladů]]
[[cy:Treasure Island]]
[[da:Skatteøen]]
[[de:Die Schatzinsel]]
[[el:Το νησί των θησαυρών]]
[[en:Treasure Island]]
[[es:La isla del tesoro]]
[[eu:Altxor uhartea]]
[[fa:جزیره گنج]]
[[fi:Aarresaari]]
[[fr:L'Île au trésor]]
[[gl:A illa do tesouro]]
[[he:אי המטמון]]
[[hi:ट्रेजर आइलैंड]]
[[hr:Otok s blagom]]
[[hu:A kincses sziget]]
[[it:L'isola del tesoro]]
[[ja:宝島]]
[[ko:보물섬]]
[[mk:Островот на богатството]]
[[ms:Treasure Island]]
[[nl:Schateiland]]
[[no:Skatten på sjørøverøya]]
[[pl:Wyspa skarbów]]
[[pt:A Ilha do Tesouro]]
[[ro:Comoara din insulă]]
[[ru:Остров сокровищ]]
[[simple:Treasure Island]]
[[sv:Skattkammarön]]
[[ta:டிரசர் ஐலண்டு]]
[[te:కాంచన ద్వీపం]]
[[tr:Define Adası]]
[[uk:Острів скарбів]]
[[vi:Đảo giấu vàng]]
[[zh:金銀島]]