Dallime mes rishikimeve të "Hamdi Salihi"

1 byte added ,  14 vjet më parë
v
Emrin ne "bold"
v (Emrin ne "bold")
'''Hamdi Salihi''', i lindur më [[19 janar]] të vitit 1984 në Shkodër, Shqipëri, është futbollist shqiptar. Ai luan si sulmues për kombëtaren shqiptare dhe për ekipin futbollistik [[SV Ried]] të [[Austria|Austrisë]].
 
Hamdi Salihi filloi karrierën e tij futbollistike në [[KS Vllaznia]] Shkodër prej nga në vitin 2004 kaloi te Panionios në [[Greqia|Greqi]]. Në fillim të sezonës 2005/06 kthehet në [[Shqipëria|Shqipëri]] për të luajtur te [[SK Tirana]] ku arriti ta fitoi Kupën dhe këpucën e artë si golashënuesi më i mirë i sezonës 2005/06. Ai vazhdoi me SK Tirana edhe një gjysëm sezonë, sërish duke qenë golashënuesi më i mirë në kategori para se të kalonte te [[SV Ried]] i Austrisë në fillim të vitit 2007. Ai e mbaroi sezonin e parë te SV Reid me 6 gola të shënuar dhe i ndihmoi ekipit të tij të shpallen nën-kampion të Bundesligës Austriake në futboll.