Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

34 bytes added ,  12 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Faqe e re: '''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizin në brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thejeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe ...)
 
'''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizin në brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thejeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënjeve të tyre në tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonë, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të till.
 
{{cung}}
 
[[category:astronomi]]