Ndryshimi mes inspektimeve të "Meteori"

4 bytes removed ,  12 vjet më parë
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
'''Meteori''' është trup qiellorë që lëvizin brenda hapësirës së sistemeve të yjeve. Lëviza e këtyre trupave mund të shikohet thejeshtë me sy. Vëzhgimi i lëvizjeve dhe rënjeve të tyre në tokë ka filluar që në kohët e lashta. Që në vitin 467 p.e.sonë, Anaksagorasi i Klazomenait, përshkruan rënien spekulatore të një trupi të till.
 
{{cung}}