Dallime mes rishikimeve të "Muslim Mulliqi"

v
ska përmbledhje të redaktimeve
vNo edit summary
vNo edit summary
'''Muslim Mulliqi''' ([[1934]] - [[13 janar]] [[1998]]) është piktor impresionist dhe ekspresionit i [[Kosova|Kosovës]]. U lind në një familje artistësh në [[Gjakova|Gjakovë]]. Ndoqi Akademinë e Artit Figurativ në [[Beogradi|Beograd]] dhe pastaj studimet postdiplomike po aty. Vdiq më [[1998]].
 
Mulliqi ekspozoi në Kosovë, në hapsirat e Jugosllavisë, në [[Roma|Romë]], e [[Tirana|Tiranë]]. Punoi profesor i pikturës në Fakultetin e Artit në [[Universiteti i Prishtinës|Universitetin e Prishtinës]]. Ishte zavendës-kryetar i Akademisë së ShkencatShkencave të Kosovës. Galeria e Arteve të Kosovës mban ekspozitë të pëvjetëshme me emrin e tij.
 
==Lidhje të jashtëme==