Jesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre (lindur me 19 nëntor 1993), i njohur si Suso, është një futbollist spanjoll i cili luan si sulmues anësor në Serie A per klubin AC Milan.

Suso
Suso (31931880485).jpg
Suso me Milanin para se të luajn Superkupen italiane 2016 ne Doha.
Të dhënat personale
Emri i plotëJesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre[1]
Data e lindjes (1993-11-19) 19 Nëntor 1993 (26 vjeç)
Vendi i lindjesCádiz, Spanja
Gjatësia1,76 m (5 ft 9+12 in)[2]
PozicioniSulmues anësor
Informacionet për klubin
Klubi aktualMilan
Numri8
Karriera në rini
2004–2010Cádiz
2010–2012Liverpool
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2012–2013Liverpool14(0)
2013–2014Almería (huazim)33(3)
2014–2015Liverpool14(0)
2015–2016Milan6(0)
2016Genoa (huazim)18(6)
2016-Milan104(20)
Ekipi kombëtar
2009–2010Spanja U177(5)
2011–2012Spanja U185(0)
2012Spanja U199(1)
2013Spanja U208(1)
2012–2013Spanja U215(0)
2017-Spanja4(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 27 Qershor 2019.
† Ndeshje (Gola).

TrofeRedakto

KlubRedakto

Milan

ReferimeRedakto

  1. ^ "Suso: Jesús Joaquín Fernández Sáenz de la Torre". BDFutbol. Marrë më 22 tetor 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ http://www.acmilan.com/it/teams/roster_player/11905