Tende

komunë në departamentin Alpes-Maritimes, Francë


Tende është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Alpes-Maritimesrajonit Provence-Alpes-Côte d'Azur. Tende ka një popullsi prej 2157 banorë dhe sipërfaqe 177.47 km², me një dendësi prej 12 banor/km².

Tende
Komunë
noform
Pamje nga Tende
Stema_figura
Vendndodhja
Tende is located in Franca
Tende
Tende
44°05′16″V 7°35′37″L / 44.087777777778°V 7.5936111111111°L / 44.087777777778; 7.5936111111111Koordinatat: 44°05′16″V 7°35′37″L / 44.087777777778°V 7.5936111111111°L / 44.087777777778; 7.5936111111111
Administrimi
Shteti Flamuri Franca
Rajoni Provence-Alpes-Côte d'Azur
Departamenti Alpes-Maritimes
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 177.47 km2
Lartësia 816 m (m.n.d.)
Popullsia 2157 banorë
Dendësia 12 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 06430
INSEE 06163
Faqja Zyrtare http://www.tende.fr/

ReferimetRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

  Commons: Tende – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale