Turhan pashë Përmeti

politikan shqiptar

Turhan pashë Përmeti (Tërhallë, 1846[1] - Neuilly, Francë, 9 shkurt 1927) ka qenë nëpunës e diplomat shqiptar i Perandorisë Osmane dhe më pas tri herë kryeministër i Shqipërisë së pavarur.

Turhan pashë Përmeti
Turhan Pasha.jpg
Kryeministër i Shqipërise
In office
14 mars, 1914 – 3 shtator, 1914
PasardhësiFejzi bej Alizoti
Pasuar ngaEsat pashë Toptani
In office
25 dhjetor, 1918 – 29 janar, 1920
PasardhësiEsat pashë Toptani
Pasuar ngaSulejman bej Delvina
Ministër i Punëve të Jashtme
In office
14 mars, 1914 – 20 maj, 1914
PasardhësiFejzi bej Alizoti
Pasuar ngaPreng Bibë Doda
Të dhënat vetjake
Lindur më1846
Tërhallë, Perandoria Osmane
Vdiq më9 shkurt 1927
Neuilly, Francë
KombësiaShqiptar
ProfesioniPolitikan

JetaRedakto

Turhan Jusni beu leu në Tërhallë, i biri i Jahja beut, nga familjet e mëdha të qytezës së Përmetit në vilajetin e Janinës. Në medresetë e Janinës nxuri arabisht dhe persisht, kurse te "Zosimea" është diplomuar duke marrë njohuritë themelore të shkencave.

Më pas ka vazhduar Fakultetin e Drejtësisë në Athinë. Nga disa pedagogë privatë ka marrë njohuri mbi të drejtën ndërkombëtare, të drejtën romake, mbi historinë e hartimit dhe të nënshkrimit të të gjitha marrëveshjeve duke filluar nga Paqja e Vestfalisë (1648) e deri në vitin 1815 Kongresi i Vjenës dhe njohuri mbi ekonominë ndërkombëtare[2].

U bë funksionar i lartë i Ministrisë së Punëve të jashtme të Perandorisë Osmane. Shërbeu si ambasador në Madrid, vali në Gjirit (vilajeti i Kretës) në vitet 1895 dhe 1896, ministër i Punëve të Jashtme, ministër i Vakëfeve. Dërgohej nga Stambolli pothuajse në të gjitha misionet në Europë.

Më 1908-1912 shërbeu si ambasador i Perandorisë Osmane në kryeqytetin e Perandorisë Ruse, Shën Petërsburg.

Turhan Pashë Përmeti ishte kryeministër i Shqipërisë në vitin 1914 nga data 15 mars deri më 3 shtator, si dhe nga 1918 deri në vitin 1920. Më 1919 kryesoi delegacionin shqiptar në Konferencën e Paqes. Pas largimit nga posti i kryeministrit u largua në Romë.

Më 1925 qeveria e Ahmet Zogut i kishte lidhur një pension të mirë.

Turhan Pasha vdiq në Neuilly, Francë më 9 shkurt 1927. Njoftimi për vdekjen e tij u bë nga legata shqiptare e Parisit[1].

ReferimetRedakto

  1. ^ a b Dervishi K., Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet, Tiranë: "55", 2012. fq. 1110. ISBN 978 9943 56 22 5
  2. ^ Egro D., Turhan pashë Përmeti - kryeministri më me ndikim në botë se Ismail Qemali, Panorama, 17 nëntor 2014.