Kupa Evropiane e Kombeve 1960

(Përcjellë nga UEFA Euro 1960)

Kupa Evropiane e Kombeve e vitit 1960 ishte kampionati i parë i futbollit në Evropë nën drejtimin e UEFA-së. Finalja e kampionatit u mbajt në Paris ku ekipi i Bashkimit Sovjetik fitoi në lojën shtesë 2-1 kundër ekipit Jugosllavisë.

Kampionati Evropian i Futbollit 1960
UEFA European Nations Cup
UEFA Championnat Européen du Football
France 1960

Logo zyrtare e Euro 1960
Oganizues Franca
Stadiume 2 (në 2 qytet)
Data e mbajtjes 6 korrik - 10 korrik
Garues 4
Kampion Bashkimi Sovjetik 2
1
I dyti Jugosllavia
Ndeshje 4
Gola 17
Spektatorë 78 958
Golashenuesi më i mirë Stampa:Country data URS Valentin Ivanov
Stampa:Country data URS Viktor Ponedelnik
Jugosllavia Milan Galić
Jugosllavia Dražan Jerković
Franca François Heutte
(2 gola)

Kampionati u zhvillua në sistemin "knockout" dhe në të morën pjesë 17 kombëtare. Kombëtaret deri në gjysmë-finale ndeshjet i zhvilluan nikoqir/mysafir dhe nga to katër ekipe morën pjesë në ndeshjet finale. Zgjedhja e kundërshtarëve në lojnat e pjesës finale u bë pasi janë bërë të ditur finalistët.

Kombëtarja spanjolle e futbollit refuzoi që të udhëtojë në Bashkimin Sovjetik dhe për këtë u diskualifikua nga kampionati. Kështu katër finalistët dhe tri kombëtaret e bllokut lindorë BRSS-ja, Çekosllovakia dhe Jugosllavia u kualifikuan për pjesën finale të mbajtur në Francë.

Në finale jugosllavët shënuan së pari, mirëpo sovjetët të udhëhequr nga portieri Lev Yashin, barazuan në minutën e 48-të. Në fund të lojës së rregullt rezultati ishte 1-1 dhe shtatë minutat e fundit të lojës shtesë Viktor Ponedelnik me golin e tij ia dhuroi sovjetëve kupën e parë të Kampionatit Evropian.

Skuadra Redakto


Fazat kualfikuese Redakto


Para kualifikimet Redakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Nikoqir Mysafir
  Irlanda 2 - 4   Çekosllovakia 2 - 0 0 - 4

Rundi i 16-ve Redakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Nikoqir Mysafir
  Bashkimi Sovjetik 4 - 1   Hungaria 3 - 1 1 - 0
  Franca 8 - 2   Greqia 7 - 1 1 - 1
  Polonia 2 - 7   Spanja 2 - 4 0 - 3
  Norvegjia 2 - 6   Austria 0 - 1 2 - 5
  Danimarka 3 - 7   Çekosllovakia 2 - 2 1 - 5
  Jugosllavia 3 - 1   Bullgaria 2 - 0 1 - 1
  Rumania 3 - 2   Turqia 3 - 0 0 - 2
  Gjermania Lindore 2 - 5   Portugalia 0 - 2 2 - 3
  Jugosllavia 3 - 1   Bullgaria 2 - 0 1 - 1
  Rumania 3 - 2   Turqia 3 - 0 0 - 2
  Gjermania Lindore 2 - 5   Portugalia 0 - 2 2 - 3

Kualifikimet Redakto

Ekipi #1 Rezultati Ekipi #2 Nikoqir Mysafir
  Bashkimi Sovjetik diskualifikim   Spanja - -
  Franca 9 - 4   Austria 5 - 2 4 - 2
  Rumania 0 - 5   Çekosllovakia 0 - 2 0 - 3
  Portugalia 3 - 6   Jugosllavia 2 - 1 1 - 5

Garimi final Redakto


  gjysm-finalja finalja
             
6 qershor – Marseille (Stade Vélodrome)
   Çekosllovakia 0  
   Bashkimi Sovjetik 3  
 
10 qershor – Paris (Parc des Princes)
       Bashkimi Sovjetik (rregullt) (1) 2
     Jugosllavia (1) 1
 
 
vendi tretë
6 qershor - Paris (Parc des Princes) 9 qershor - Marseille (Stade Vélodrome)
   Franca 4    Çekosllovakia  2
   Jugosllavia 5      Franca  0

Gjysëm finalja Redakto

6 qershor, 1960
Gjysëm finalja e parë Gjysëm finalja e dytë
  Bashkimi Sovjetik 3 - 0   Çekosllovakia
Stadiumi: Vélodrome, Marseille
Shikues: 25,184
  Jugosllavia 5 - 4   Franca
Stadiumi: Parc Des Princes, Paris
Shikues: 26,370

Vendi i tretë Redakto

9 qershor, 1960
Vendi i tretë
  Çekosllovakia 2 - 0   Franca
Stadiumi: Vélodrome, Marseille
Shikues: 9,438

Finalja Redakto

10 qershor, 1960
Finalja
  Bashkimi Sovjetik 2 - 1[1]   Jugosllavia
Stadiumi: Parc Des Princes, Paris

Shikues: 17,966


Kupa Evropiane 1960 e Kombeve:

 
BRSS
Titulli i parë

Statistika e garimit Redakto

Referimet Redakto

  1. ^ Ndesja në kohën e rregukll përfundoi me rezultat 1 : 1, në minutën e tetë të kohës shtesë sovjetikët shënuan golin e fitores.

Lidhje të jashtme Redakto