Universiteti Donja Gorica

Universiteti Donja Gorica (malazezisht: Univerzitet Donja Gorica Универзитет Доња Горица), i njohur thjesht edhe si UDG është një universitet privat i cili ndodhet në Donja Gorica, në periferi të Podgoricës, Mali i Zi. Universiteti është themeluar në vitin 2007, si universiteti i dytë privat, në Mal të Zi. Ndërtesat e tij mbulojnë një sipërfaqe prej 16,700 m2 dhe aktualisht përfaqëson objektin më të madh në pronësi private në vend.[1]

Universiteti Donja Gorica
University of Donja Gorica
Univerzitet Donja Gorica

Slogani:Budite dio istorije budućnosti!
Themeluar:2007
Tipi:Private
Rektor:Veselin Vukotić
Diplomë e Nivelit të Parë:2000+
Diplomë Nivelit të Dytë:100+
Kampusi:Urban
Website:www.udg.edu.me
Udg moto.png

OrganizimiRedakto

Universiteti përbëhet nga këto 13 fakultete:

Qendra për Gjuhë të Huaja, është gjithashtu një pjesë e Universitetit.

Shih edheRedakto

ReferimeRedakto

Lidhje të jashtmeRedakto

42°25′03″V 19°12′10″L / 42.417532°V 19.202832°L / 42.417532; 19.202832Koordinatat: 42°25′03″V 19°12′10″L / 42.417532°V 19.202832°L / 42.417532; 19.202832