Çongqing

Një qytet në Kinë

Çongqing (Kinezisht: 重慶市) është qytet në jugperëndim të Kinës. Sipas regjistrimit më 2010, Çongqing është komuna më e popullarizuar në Kinë,[1] dhe komuna më e varfër, dhe përfshinë 26 distrikte, 8 qarqe dhe 4 qarqe autonome. Popullsia e qytetit më 2015 është mbi 30 milionë me zonë urbane prej 18,38 milionë.

Çongqing
重慶市
Qytet
noform
Kolazh me pamje nga Chongqing
Vendndodhja
Çongqing is located in Kina
Çongqing
Çongqing

Koordinatat: 29°33′30″V 106°34′00″L / 29.55833°V 106.56667°L / 29.55833; 106.56667

Administrimi
Shteti Flamuri Kina
Distrikti Yuzhong
Kryetari i Bashkisë Tang Liangzhi
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 82,400 km2
Popullsia 28,846,170 banorë (2010)
Dendësia 378 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CST (UTC+8)
Kodi Postal 4000 00 – 4099 00
Prefiksi 23
Koordinatat 29° 33′ 30″ Veri

106° 34′ 00″ Lindje

Faqja Zyrtare www.cq.gov.cn

KlimaRedakto

Çongqing ka klimë subtropikale të laghësht, e ngjajshme me Shanghai. Verërat janë të gjata dhe më të nxehta në Kinë, me temperaturat e larta prej 33 deri 34 °C në korrik dhe gusht. Dimri është i shkurtër dhe disi i butë, por i lagësht dhe i mbuluar me re.

Ndarjet administrativeRedakto

Komuna ndahet në 38 nëndarje (3 ishin shfuqizuar më 1997 dhe distriktet Wansheng dhe Shuangqiao u shfuqizuan në tetor 2011), përfshinë 26 distrikte, 8 qarqe dhe 4 qarqe autonome.

UshtriaRedakto

Gjatë luftës, Çongqing ishte kryeqyteti i Kinës gjatë Luftës së Dytë Kinezo-Japoneze dhe prej vitit 1938 deri më 1946,[2] dhe zyra administrative pë qeverinë e Republikës së Kinës para zhvendosjes së saj në Nanjing dhe pastaj në Tajvan.[3] Muzeu ushtarak u emërua pas heroit kinezë të luftës koreane Qiu Shaoyun.

BinjakëzimetRedakto

ReferimetRedakto

  1. ^ "最新中国城市人口数量排名(根据2010年第六次人口普查)". www.elivecity.cn. 2012. Marrë më 2014-05-28. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kuo, Ping-chia. "Chongqing History: The Modern Period". Encyclopædia Britannica. Encyclopædia Britannica Online. Marrë më 2016-07-31. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Chongqing, once a wartime capitol". En.cq.gov.cn. 14 mars 1997. Arkivuar nga origjinali origjinali më 30 qershor 2012. Marrë më 2013-12-10. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)