Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1928Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1934-1939).svg
1928

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1928
Lista e viteve në Shqipëri

UdhëheqësRedakto

NgjarjeRedakto

  • Gusht - Zogu i bën shtypje parlamentit që të shpërbëhet dhe bëri thirrje për një ansamle kushtetuese e cila e shpalli atë Mbret.[1]

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

  • Dervish Hima, veprimtar atdhetar dhe publicist i Rilindjes Kombëtare.

ReferimeRedakto

  1. ^ "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 17 tetor 2015.