Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1926Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1926–1928).svg
1926

Shqipëri
Dekadat:
Shih edhe:Ngjarje të tjera të vitit 1926
Lista e viteve në Shqipëri

UdhëheqësRedakto

NgjarjeRedakto

  • Nëntor - Italia dhe Shqipëria nënshkruajnë Traktatin e Parë të Tiranës, e cila garanton qëndrimin politik të Zogut dhe kufijve të Shqipërisë.[1]

LindjeRedakto

VdekjeRedakto

ReferimeRedakto

  1. ^ "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore 1926". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 9 nëntor 2015.