Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1925Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1920-1926).svg
1925

Shqipëri
Dekadat:
 • 1900
 • 1910
 • 1920
 • 1930
 • 1940
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1925
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  LindjeRedakto

  • 16 mars - Behije Çela, këngëtare dhe aktore e kinematografisë dhe teatrit
  • 21 korrik - Martin Camaj, shkrimtar, akademik dhe albanolog
  • 18 tetor - Ramiz Alia, komunist, politikan, ish ministër, ish president dhe udhëheqës i Shqipërisë
  • Mynever Zaimi, shkrimtare dhe artiste
  • Adnan Qatipi, luftëtar dhe komunist

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto

  1. ^ "Shqipëria:Kronologjia e Ngjarjeve Kryesore 1925". countrystudies.us. Country Studies. Marrë më 9 nëntor 2015.