Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 1981Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania (1946–1992).svg
1981

Shqipëri
Dekadat:
 • 1960
 • 1970
 • 1980
 • 1990
 • 2000
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 1981
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  • Dhjetor - Mehmet Shehu vdiq, dhe shtypi i kohës shkruan për një vetëvrasje.

  LindjeRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto