Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 2001Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania.svg
2001

Shqipëri
Dekadat:
 • 1980
 • 1990
 • 2000
 • 2010
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 2001
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  JanarRedakto

  • Shqipëria dhe Jugosllavia ri-vendosin marrëdhëniet diplomatike të shkëputura për shkak të Luftës në Kosovë në vitin 1999 [1].

  ShkurtRedakto

  MarsRedakto

  PrillRedakto

  • OKB thotë se mijëra shqiptarë janë duke u helmuar nga toksina fatale në mjedisin e tyre, i kërkon komunitetit ndërkombëtar të ndihmojë.

  MajRedakto

  QershorRedakto

  KorrikRedakto

  GushtRedakto

  ShtatorRedakto

  TetorRedakto

  NëntorRedakto

  DhjetorRedakto

  • Përçarje zgjerohet midis Metës dhe kryetari të Partisë Socialiste, Fatos Nano. Nano nxit tre ministra të japin dorëheqje dhe bllokon emërimin e zëvendësimeve të tyre[1].

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto

  1. ^ a b Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 2001, news.bbc.co.uk