Në vijim është lista e ngjarjeve që kanë ndodhur gjatë vitit 2002Republikën e Shqipërisë.

Flag of Albania.svg
2002

Shqipëri
Dekadat:
 • 1980
 • 1990
 • 2000
 • 2010
 • Shih edhe: Ngjarje të tjera të vitit 2002
  Lista e viteve në Shqipëri

  UdhëheqësRedakto

  NgjarjeRedakto

  JanarRedakto

  • Meta jep dorëheqjen si kryeministër pas dështimit për të zgjidhur grindjet e partisë [1].

  ShkurtRedakto

  • Pandeli Majko bëhet Kryeministër dhe formon qeverinë e re dhe zotohet ti japë fund konflikteve brenda fraksioneve rivale në Partinë Socialiste[1].

  MarsRedakto

  PrillRedakto

  MajRedakto

  QershorRedakto

  KorrikRedakto

  GushtRedakto

  • Fatos Nano bëhet kryeministër pas vendimit të Partisë Socialiste vendos të bashkojë rolin e kryeministrit dhe të kryetarit të partisë. Është hera e katërt e Nanos si kryeministër[1].

  ShtatorRedakto

  TetorRedakto

  NëntorRedakto

  DhjetorRedakto

  VdekjeRedakto

  ReferimeRedakto

  1. ^ a b c Albania timeline BBC, Kronologjia e ngjarjeve kryesore: 2002, news.bbc.co.uk